2024. szeptember 4., szerda

Egy ritmusban ver az anya és a baba szíve

A legújabb kutatások szerint egy anya és a csecsemője egymásra hangolódásának egyértelmű élettani jelei vannak: szó szerint együtt dobban a szívük.

Anya és gyermeke képes a szívverését milliszekundumos pontossággal szinkronizálni – állapították meg izraeli kutatók negyven anya és három hónapos csecsemőjük vizsgálata alapján. A kísérletben részt vett anya-gyerek párokat egymással szemben ültették le, és a mellkasra helyezett elektródákkal vizsgálták szívverésüket. Amint szeretetteljesen egymásra néztek és gügyögtek egymásnak, szinte rögtön egy ritmusban kezdett verni a szívük. Ez csak abban az esetben működött, ha saját gyermekükről volt szó, idegen anya gyermekével ez a kapcsolat nem alakult ki. A hatáshoz mosolyra és más pozitív szociális viselkedés megjelenésére volt szükség.

A kutatók feltételezik, hogy amikor az emberek utánozzák egymás arckifejezéseit, olyan agyterületek aktivizálódnak, melyek a szívműködést is befolyásolják. Az anya és babája közötti összhang nem csupán néhány szívverés erejéig hat. Ugyanez a kutatócsoport korábban kimutatta azt is, hogy azok a babák, akik csecsemőként nem tudnak összehangolódni az anyjukkal, tizenévesként kevésbé lesznek empatikusak, mint szerencsésebb kortársaik. Azok, akiknek a korai érzékeny időszakban nem volt lehetőségük az anyával való szoros kontaktus megtapasztalására – például mert koraszülöttek voltak vagy édesanyjuk szülés utáni depresszióban szenvedett –, nagyobb eséllyel vész el vagy gyöngül ez a szociális képesség.
Más emlősöktől eltérően az embernél a fizikai érintésen túl a látáson keresztül megvalósuló szociális összehangolódás is befolyásolja a kötődés kialakulását.