2024. szeptember 4., szerda

Kevesen, keveset és későn…

A 35 év feletti gyermekvállalás nagyobb kockázattal jár, mint fiatalabb korban


Eddig is éreztük, láttuk, tudtuk, hogy rohamosan fogyunk, de most a népszámlálás előzetes adatait látva, fehéren-feketén is megkaptuk, hogy évente sokkal többen halnak meg, mint amennyien születnek. A bajt tetézi, hogy az a kevés gyermek is viszonylag későn születik. A fiatalok eleve kevesebben kötnek házasságot, azt is későbben, a gyermekvállalás ideje pedig egyre inkább kitolódik. Ilyen tendenciával lassan nem lesz alkalmunk élő dédszülővel találkozni, hogy az ükszülőket ne is említsem. És nem azért, mert rövidül az átlagéletkor, hanem mert megnövekszik a generációk közötti korkülönbség.

Eddig csak az iparilag fejlett országokra volt jellemző az idősebb korú terhesek számának növekedése, de manapság ez környezetünkről is elmondható. Nálunk is észlelhető egy lényeges időbeni eltolódás a családalapítás és a gyermekvállalás terén. Azt az örök értékű orvosi ajánlást, hogy lehetőség szerint minden nő első gyermekét szülje meg bár huszonötödik életéve előtt, már csak kevesen követik. Ezt bizonyítják az adai adatok is, melyek szerint az idei évben bejegyzett 121 terhesünk közül az 59 elsőszülőből 39-en idősebbek 25 évnél. A 46 másodszor szülőből 35-en idősebbek 25 évnél, 20-an pedig a 30. életévükön is túl vannak. Mindössze 12-en vállalták a harmadik gyereket, ketten a negyediket és ketten az ötödiket. Tizenegyen vállalkoztak szülésre 35 évnél idősebben, közülük egy elsőszülő, még a többiek a második vagy harmadik gyermeküket kívánják világra hozni.
El kell mondani, hogy a 35 év feletti gyermekvállalás nagyobb kockázattal jár, mint fiatalabb korban. Többször találkozunk terhespathológiai kórkép kialakulásával, mint a fiatal terhesek körében. Gyakoribb a chronicus hypertonia talaján kialakuló rárakódásos praeeclampsiás állapot, és gyakran előfordul elhízás és terhességi cukorbetegség is. Ilyen korra már jelentkezhet az erre hajlamosaknál az uterus nyomásváltozás is, amely nehezíti a terhesség kihordását, esetleg a természetes úton történő szülés lefolyását is. Ezek a terhesek a terhesség egész ideje alatt veszélyben vannak, előbb válnak munkaképtelenné, és több időt töltenek terhespathológia osztályokon a szülés előtti időszakban.
Jelentős kockázati tényezőt jelentenek 35 év felett a kromoszóma-rendellenességek. Elsősorban a trisomiák (Down-kór) gyakorisága növekedik. Idősebb korban szülő nők esetében a császármetszés szükségessége is gyakrabban merül fel.
Összegzésül elmondhatjuk, hogy a helyzet alakulását tekintve, az amúgy sem veszélytelen terhesség és szülés a halogatás következtében még körülményesebbé válik, a fiatalok mind nehezebben szánják rá magukat, de mindezt tetézi, ha útközben kiderül, hogy gond van a teherbeeséssel, vagyis magától nem megy… Kezdődnek a kivizsgálások, kezelések, próbálkozások és a többi.
Hölgyeim, tegyenek valamit, hogy többen, többet, korábban…!