Holnaptól Szerbiában is megkezdik a gyerekeknél a pneumococcus baktériumok elleni védőoltás beadását, megelőzve ezzel a tüdőgyulladás, az agyhártyagyulladás, illetve a középfültő-gyulladás kialakulását. Az ország 165 ezer védőoltást szerzett be, s már megkezdődött az oltóanyagok elosztása az egészségházak között.
A két hónapnál idősebb babák esetében három adag oltás felvétele kötelező – emelte ki Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter, és arra is rámutatott, hogy ennek a kötelező védőoltásnak a költségei is az államot terhelik.
– Évente 1,6 millió ember halálát okozza ez a baktérium, a leggyakrabban tüdőgyulladásban hunynak el. Különösen nagy az elhalálozások száma az öt évnél idősebb gyerekek körében – mondta az egészségügyi miniszter.
Lončar rámutatott arra is, hogy Szerbia egyre nagyobb figyelmet fordít a népesedési politikára, illetve a gyermekek védelmére és egészségére, ezt bizonyítja ennek a védőoltásnak a bevezetése is. A pneumococcus baktérium elleni védőoltás a környező országokban, így Horvátországban, Bosznia-Hercegovinában, Montenegróban, Macedóniában és Romániában még nincs a kötelező védőoltások között.
Magyarországon 2014-ben vált a kötelező oltási rend részévé a pneumococcus (pncc) elleni oltás. A magyarországi Országos Epidemiológiai Központ ezt a fajta védőoltást 2 éves kor alatt és 50 éves kor felett mindenkinek javasolja. Többek között a krónikus betegeknek, akik alapbetegségük miatt fogékonyabbak a súlyos pneumococcus fertőzésre, vagyis a tüdő-, szív-, vese-, máj- és cukorbetegeknek, valamint a dohányosoknak is, életkortól, betegségtől függetlenül.
Gyenge immunrendszer eetén, illetve nagyon idős korban az oltás hatékonysága gyengébb. Egyébként a védettség hosszú időtartamú, vagyis ismétlő oltásra általában nincs szükség.