A Volkswagennél december elején tartott figyelmeztető sztrájk több problémára is ráirányította a figyelmet. Sőt, szimbolikus jelentősége sem tagadható.
Egyrészt azt jelzi, hogy hanyatlik a világ egyik legfontosabb autógyártója. A kilátásba helyezett gyárbezárások, a nyereség zuhanása, a döcögő, sőt néhol (így Kínában) visszaeső eladások legalábbis erre utalnak. Másrészt jelzi Németország gazdasági, köztük az ipar problémáit. És azt is, hogy az európai autógyártók megannyi nehézséggel, kihívással küszködnek, néznek szembe. Ezek közül is kiemelkednek a magas gyártási költségek, a gyenge kereslet, az egyre élesebb verseny a kínai konkurenciával és a vártnál lassabb váltás az elektromos járművekre.
Az európai autóipar válsága már a beszállítók körében is egyre jobban érezteti hatását. Az ágazatban tapasztalható problémák miatt már több ismert beszállító helyezett kilátásba elbocsátásokat, kezdve a francia Valeotól és Michelintől a német Boschig és Continentalig.
Az ókontinens autógyártásán több válságtünetet is azonosítottak a szakértők, külön kiemelve a strukturális jellegűeket, amelyeket elsősorban az elektromos átállás és a hozzá kapcsolódó szabályozásnak való megfelelési kényszerek okoznak.
A gondokat tetézi, hogy az európai kormányok alaposan meg akarják nyirbálni az elektromos autók támogatását. Ezzel tovább nehezítenék az egész ágazat életét, és az uniós klímacélok megvalósítását is.
Az EU-ban ugyanis már 2025-ben életbe lépnek a szén-dioxid-kibocsátási szigorítások. Ha az autógyártók nem eléggé felkészültek, s emiatt nem sikerül elérni a kibocsátáscsökkentésre vonatkozó elvárásokat, komoly büntetésekkel sújthatják őket. Helyzetüket nehezítheti, hogy a vásárlók nem tolonganak az (új) elektromos személygépkocsikért.
Az európai gyártók megpróbálkozhatnának eladásaik növelésével Kínában, vagyis a világ egyik legnagyobb autópiacán, de ez is egyre nehezebb feladat. Az elektromos autók értékesítésével pedig hiába is próbálkoznának, hiszen a helyi versenytársak, amelyek térhódítása külföldön egyre látványosabb, szinte esélyt sem adnak nekik. Közben a kínai autógyártók fokozatosan növelik piaci részesedésüket Európában.
A tengerentúlról sem érkeznek biztató hírek. Donald Trump megválasztott amerikai elnök ugyanis azzal fenyeget, hogy büntetővámokat vet ki az Egyesült
Államokba irányuló európai autóimportra is. Ha ez megtörténik, az tovább súlyosbítja az európai üzemek egyre kellemetlenebb helyzetét.
Az itteni autógyártóknak és beszállítóiknak azok a vámok is komoly fejfájást okozhatnak, amelyeket Mexikóval szemben kíván életbe léptetni a leendő amerikai elnök. Könnyen megtörténhet ugyanis, hogy veszélybe kerül az ott működő cégeik léte, vagyis nagyobb csapás érheti őket, mint Európában.
Ha beváltja a fenyegetéseit, Trump 25 százalékos általános vámmal sújtja a kanadai és a mexikói importot. Várhatóan már napokon belül a január 20-i hivatali beiktatását követően, ami rövid idő alatt megdrágítja az érintett termékeket. (Az intézkedést csak abban az estben hajlandó visszavonni, ha a két ország a saját területén megakadályozza az Egyesült Államokba tartó illegális migránsok haladását, az oda szánt kábítószer-szállítmányokat pedig feltartóztatja.)
Mexikó és Kanada aligha fogja tétlenül nézni Trump szigorítását. Claudia Sheinbaum mexikói államfő már kilátásba helyezte a megfelelő választ. Kanada is vizsgálja ennek lehetőségét.
Mexikót különösen rosszul érintenék az amerikai többletvámok, hiszen veszélybe sodornák az odatelepült, s tízezreknek munkát adó globális autógyártók működését az országban.
Az USA kiemelten fontos Mexikó számára, hiszen az innen exportált autók csaknem 80 százaléka (1,57 millió személygépkocsi), került az amerikai piacra 2024 első felében. Tavaly pedig Mexikóból ugyanannyi autót importált az Egyesült Államok, mint amennyit Európából, s csaknem négyszer több alkatrészt.
A Mexikóban működő európai autógyártóknak kevés választásuk marad, ha jönnek a Trump-vámok. Dönthetnek úgy, hogy megszüntetik a helyi termelésüket és áttelepítik az USA-ba, vagy felpörgetik amerikai termelőkapacitásaikat, ha rendelkeznek ilyenekkel.
Az amerikai vámfenyegetés veszélyt jelent a kínai gyártókra is, amelyek az utóbbi időben egyre nagyobb területet hódítanak meg az elektromos autók piacán. A szigorítások nem csak Trumphoz kapcsolhatók. Joe Biden amerikai elnök ugyanis már májusban megnövelte több kínai importáru vámtételét. A legrosszabbul épp a villanyautók jártak, mivel ezáltal 102,5 százalékra emelkedett a vámtarifájuk. Kínából azóta értelmetlen ilyen járművet exportálni az Egyesült Államokba.
A legnagyobb és a legismertebb kínai gyártó, a BYD ezért arra készült, hogy gyárat épít Mexikóban, és (így kedvezőbb feltételek mellett) onnan juttatja be termékeit az amerikai piacra. Trump várható intézkedései miatt azonban egyáltalán nem biztos, hogy vállalkozik a terv megvalósítására. Persze azt sem szabad szem elől téveszteni, hogy Mexikó sem szeretné magára haragítani az új amerikai elnököt a BYD-beruházás engedélyezésével.
Nyitókép: Pixabay