2024. szeptember 3., kedd

Elektromos cigaretta

Mentőöv vagy ábránd?

Számtalan szitok érhette eddig Jean Nikot francia követet, aki a 16. század közepén egy portugál barátjának kertjében meglátta és megszerette a dohánylevelet. Bár a nikotin az ő nevét örökítette meg, az igazi bűnöst, az egészségünket ma is romboló dohány elterjedéséért néhány rangfokozattal feljebb kell keresnünk. A francia királynő, Medici Katalin migrénben szenvedett, és ő volt az, aki rávette a követet egy újabb gyógynövény keresésére. A királynő egészsége javult, el is nevezte a növényt Herba Reginának, mindhiába, mert a biológusoknak valami miatt – Amerika sem lett ugyebár Columbia – jobban tetszett a ma is használatos Nicotiana tabacum.

 A dohányzás ártalmai

Tömören szólva tudjuk, hogy miért káros, avagy halálos a dohányzás: a kátrányban található savak, ketonok, aromás szénhidrogének mintegy 400 képviselője roncsolja a tüdőszövetet, elősegíti a sejtek rákos burjánzását. A dohányfüst 4%-át képező szénmonoxid kiszorítja az oxigént a vörös vérsejtekből, rontva a szív teljesítőképességét. Ráadásul tetemesen hozzájárul a koleszterin lerakodásához az érfalakon, érelmeszesedést, magas vérnyomást okoz, annak összes következményével. Belélegzése pedig közvetlenül látás- és halláscsökkenéshez vezet. Mind a mai napig azonban a kísérleti orvostudomány nem tudta bizonyítani azt, hogy a vegytiszta nikotin daganatos betegséget idézne elő, s ezt a kiskaput használta ki az emberi (kínai) lelemény az elektromos cigaretta kimunkálásánál.

 Amit tudunk a nikotinról

Ha daganatos betegséget nem is okoz a mai álláspont alapján, mégsem ártalmatlan szer a nikotin, nem hiába vonatkozik rá a gyógyszerkészítmények szabályozásáról szóló törvény. Az ereket összehúzza, enyhén növeli a vérnyomást, a gyomor tájékáról átvezényli a vért az agyba, s ezzel nemcsak éhségérzetet enyhít, hanem a szellemi munkát is serkenti. Emeli a vércukorszintet, és ez szintén megkönnyíti a diétázók nehézségeit. Szerkezetében – ami nagy bűne – nagyon hasonlít az agy természetes vegyületéhez, az acetilkolinhoz, amelynek feladata az elektromos úton érkezett ingerek szállítása az idegsejtek között. Az acetilkolint kiszorító nikotin nagy mennyiségű dopamint, közismertebben boldogsághormont szabadít fel, amely hasonló örömérzetet kelt az embernél, akár egy jóleső étkezés, a szex, a szerelem kellemes érzete és egyes kábítószerek. Ez a tulajdonsága vezet az eddig legerősebbnek ismert függőséghez, amelytől csak a különlegesen szívós karakterű személyek tudnak véglegesen megszabadulni. A leszokástól számított tíz év után a dohányosok 70%-a visszatér szenvedélyéhez. Ha ezt a mételyező tulajdonságát árnyaltabbá tudnák tenni a kutatók, egy természetes (kis mennyiségben megtalálható a kakaóban, teában, burgonyában, karfiolban), nagyon olcsó vegyületet nyerne a gyógyszeripar, amelynek potenciális előnyei lehetnének az Alzheimer-kór, a Parkinsonismus és egyéb idegbetegségek kezelése során. Mostani formájában azonban szóba sem jöhet alkalmazása gyógyszerként.

És akkor jött az elektromos cigaretta!

Az emberi leleményesség megelőzte ezúttal is – ahogyan az élelmiszeriparban annyiszor már megtette – az orvostudomány kutatásait. A mindössze néhány éve piacra dobott elektromos cigaretta nem kis fejtörést és talányt okoz még ma is az orvostudománynak. Ha objektív véleményt szeretnénk mondani erről az – ismerjük el – emberi leleményesség csúcsát ostromló készítményről, két kérdésre kellene határozott feleletet adni: Vajon segít-e a leszokni a dohányzásról?; Káros-e az emberre és környezetére nézve?

Nem könnyű megválaszolni egyiket sem, de kellő ismeretek birtokában megadhatjuk a mai tudományos állásfoglalásokat hűen tükröző választ. Megalkotóinak úgy tűnik, sikerült imitálni a dohányzással járó, megszokott, beidegződött kéz- és szájmozdulatokat. Külsejében sem tér el lényegesen a hagyományos cigarettától. Egy párologtató berendezés a készítmény megszívásakor a dohányfüsthöz hasonló párát szabadít fel az elektromos cigaretta tartályából. A tartály folyadék formájában különböző mennyiségű nikotint, és az emberi egészségre semleges propilénglikolt, növényi glicerint, desztillált vizet és aromaanyagokat tartalmaz. Az elgondolás szerint a nikotint hónapról hónapra kisebb százalékban kell adagolni, majd teljesen kihagyni a párologtatóból. A felszabaduló füst tehát alapjában vízpárát tartalmaz, amely eleve ártalmatlan. Egy dióda közben imitálja a cigarettánál olyannyira megszokott parázslást. Minden egyben van tehát, ami a pontos tükörképét adja a cigarettázás külső jeleinek, s a gyártók esküdnek arra, hogy egy év alatt 60%-os a leszokási eredmény, bár az adatok megkérdőjelezhetők a semleges tanulmányokban, hiszen azok mindössze 6-7%-ot emlegetnek. Problematikus továbbá a jóízű aromaanyagok adagolása, ami könnyen elcsábítja a kiskorúakat. Az Egészségügyi Világszervezet 2013-ban kiadott közleménye szerint az eddigi vizsgálatok az elektromos cigarettáról túl rövidek, ellentmondóak, nem eléggé megalapozottak annak káros vagy ártalmatlan voltáról. Hosszantartó, szigorúan ellenőrzött, semleges tanulmányozások beindítását javasolja. Ajánlja még a patronban felhasznált folyadék nikotinkoncentrációjának köbcentiméterenkénti 4 mg alá szorítását. Az amerikai FDA viszont kedvezően ítél, szerinte a legalaposabb kivizsgálás ezerszer kisebb rákkeltő anyagot talált a nikotinos folyadékokban, mint a hagyományos cigarettában. Összességében ezt mondhatjuk: az elektromos cigaretta, akárha a legjobb gyártótól ered, nem veszélytelen. Fennáll a nikotinmérgezés veszélye, hiszen ma még kapható a köbcentiméterenkénti 24 milligrammot tartalmazó folyadék is. További veszély a függőség fennmaradása, a nikotin kockázatossága a várandós nőknél, a vérnyomás ingadozásának károssága, de a legnagyobb kárt egészségünkben a gyártási technológia nem kellőképp történő törvényes ellenőrzése okozhatja. A gyors haszon reményében olyan nikotinfolyadék-előállítók is megjelentek a piacon, amelyek interneten keresztül reklámozzák koránt sem ellenőrzött gyártmányukat. Emiatt több országban – például Magyarországon és nálunk, Szerbiában is, tiltják az elektromos cigaretta szabad eladását, áthelyezve értékesítését a gyógyszertárakba, ahol laboratóriumi ellenőrzése is elevégezhető. Ha venni kényszerülünk, ezt a megoldást tanácsolhatjuk mi is mindazoknak, akik nem tudják legyőzni a nikotinfüggőséget, és az elektromos cigaretta használatára kényszerülnek.