2024. szeptember 3., kedd
Nőgyógyászat

Deréktáji fájdalom

A gyakorló nőgyógyászhoz szinte naponta fordul középkorú vagy idősebb páciens azzal a panasszal, hogy huzamosabb ideje fáj a dereka, de mielőtt általános orvoshoz fordulna, szeretné kizárni az esetleges nőgyógyászati betegséget. Valóban, a derékfájás oka lehet nőgyógyászati elválasztás is, de sokkal gyakrabban más eredetű a deréktáji fájdalom. Írásomban ezt a problémakört szeretném körüljárni, esetleg kicsit segíteni, hogy tisztán lásson az ilyen gondokkal küszködő kedves olvasó.

A deréktáji panaszoknak több okozója lehet. A fájdalom forrása nehezen állapítható meg, mert a fájdalom származhat különböző nőgyógyászati, ortopédiai, urológiai, neurológiai, esetleg központi idegrendszeri elváltozásokból is. A fájdalom – mint a különböző betegségek kísérő tünete – lehet gyulladás, degeneretív elváltozás következménye, de panaszt okozhat a kismedence csontjainak kopásos, meszesedéses elváltozása, a gerincoszlop „öregedéses” betegségei, különböző sérülések után visszamaradt elváltozások, az idegszálakat elnyomó elváltozások sokasága is. Ezek az elváltozások érinthetik a csontokat, ízületeket, izmokat, ínszalagokat, kötőszövetes részeket és idegszálakat a kismedence tájékán. Ez mind diszkomfortérzést, tompa, szúró, húzó, nyomó kínokat idéz elő.

A deréktáji fájdalom inkább szubjektív érzés, nagyon kevés objektív tünettel, bizonytalan radiológiai lelettel, esetleg enyhe laboratóriumi elváltozással, a tünetek átfedésével. Nehéz feladat a gyakorló orvos számára, éppen ezért gyakran csak a tapasztalat alapján kénytelen gyógykezelést kezdeni, kisebb-nagyobb sikerrel, különösen hosszabb távra tekintve.

 Mi okozhatja?

A deréktáji fájdalmat kiválthatják:

 a kismedencén belüli szervek elváltozásai,

a kismedence csontozatának és a gerincoszlop ágyéki részének elváltozásai,

 más hasi és emésztőszervi elváltozások.

A kismedencén belüli elváltozások, amelyek derékfájást okozhatnak, lehetnek nőgyógyászati, illetve húgyúti eredetűek. A derékfájást kiváltó leggyakoribb nőgyógyászati betegségek közé tartoznak a különböző eredetű gyulladások, daganatok, endometriózis, a nemi szervek süllyedése, a húgyúti betegségek közül pedig megemlítendőek a gyulladások, tumorok, vesekő, esetleg a vese süllyedése.

A kismedence csontjainak és az ágyéki gerincnek az elváltozásai közé sorolhatjuk az összes degeneratív elváltozást, kopásos, meszesedéses elváltozást, az időskori csontritkulást, az ízületek elcsontosodásával együtt. Gyakran a fájdalom okát az ízületi gyulladások, idegszál- és ideggyökgyulladások, sőt az izmok gyulladásai és reumás gyulladás is képezheti. Ebbe a csoportba sorolhatóak a traumák utáni elváltozások, amelyek gyakran lehetnek a fájdalom forrásai, de ide tartoznak a veleszületett rendellenességek is, mint a csípőficam, szkoliózis, spina bifida és más problémák. Meg kell említeni a kismedence csontjainak primer tumorait vagy más daganatok áttéteit is, amelyek igen erős fájdalmakat okozhatnak.

Gyakran idézhetnek elő deréktáji fájdalmat bizonyos emésztőszervi betegségek is, pl. a gyomorsüllyedés, a gyomor- és patkóbélfekély, a vékony- és vagtagbél idült gyulladása, aranyérbetegség, béltumorok, de a hosszan tartó székszorulás is okozhat derékfájást. Időnként a felsőbb hasi szervek betegségei is kiválthatják fájdalomkisugárzást a derékba, pl. a hasnyálmirigy betegségei, de nemegyszer a pszichés labilitás a derékfájás oka.

Összetett a diagnózis felállítása

A deréktáji fájdalom relatíve gyakori jelenség a nők körében, ezért súlyos orvosi és társadalmi problémát jelent. Tekintettel arra, hogy többször az első menzesszel vagy a terhességgel egy időben kezdődik, vagy éppen kifejezettebb a menzesz ideje alatt, természetes, hogy a beteg először a nőgyógyászhoz fordul panaszával. A fájdalom helyét, időtartamát és erősségét tekintve különböző lehet, attól függően, melyik szerv megbetegedése okozza, de gyakran kisugárzik a másik szerv irányába. A fájdalom jelentkezhet egy pontban, mélyen a kismedencében, kiterjedhet a keresztcsont tájékára, de kisugározhat a gerincoszlop mentén, sőt az alsó végtagokba is. Időnként a deréktáji fájdalom előresugárzik a petefészkek irányába.

A fájdalom erőssége több tényezőtől is függ. A mozgás és fizikai megterhelés általában fokozza a kínt, míg a pihenés csökkenti. Ágynyugalomban leginkább megszűnik a fájdalom, de néha a minimális testhelyzetváltozás is elviselhetetlen kínnal jár. A fájdalom időtartama is lehet hosszabb vagy rövidebb. A panaszt kiváltó tényező leginkább egy hirtelen „rossz” mozdulat, de akár időváltozás is lehet.

Mivel a deréktáji fájdalom oka nagyon sok betegség és elváltozás lehet, ezért a diagnózis felállítása igen összetett, a kezelés sokszor tapasztalaton alapszik, gyakran fájdalomcsillapítók korlátlan adagolásával érünk el átmeneti javulást, de a tartós gyógyulás általában elmarad. Mindez rákényszeríti a beteget, hogy több orvost is felkeressen, különböző hozzáállásokkal szembesüljön, különböző fájdalomcsillapítókat szedjen, amelyek átmenetileg csökkentik panaszait. Ez általában elkeseríti a pácienst, türelmetlenné teszi, nyugtalanul keresi a megoldást, és sértődötten reagál, ha esetleg még azt is hallja orvosától, hogy „nincs itt nagy elváltozás, semmi különös”. Az állandó fájdalom álmatlanságot, étvágytalanságot, levertséget, esetleg depressziót is okozhat. A bizonytalanság teljesen lefoglalja a beteget, csak azzal foglalkozik, felnagyítja a problémát, kivetíti másokra, neurotikussá válik, esetleg alkohol után nyúl, és téves útra lép, amely rokkantsághoz vezethet. Ez történhet a lelkileg labilisabb betegek esetében, míg a szilárdabbak megbirkóznak a fájdalommal, „megtanulnak együtt élni vele”.

 Kezelés

Annak ellenére, hogy a gyógykezelés igen körülményes, csak akkor lehet eredményes, ha pontosan meghatároztuk a fájdalom okát. Ezért minden alkalommal először a nőgyógyászati betegségeket kell kizárni. Erre szolgál az alapos kikérdezése a betegnek, az anamnézis, a körültekintő klinikai vizsgálat, a kisegítő diagnosztikai eljárások, laborvizsgálat, ultrahang alkalmazása. A negatív leletnek is lehet pozitív értéke, mert akkor nagy valószínűséggel a másik két csoportban kell keresni a fájdalom okát. Célszerű minden esetben a panaszos területről rtg-felvételt készíttetni, neurológiai és fiziátriai vizsgálatot kérni.

A pontos diagnózis felállítása után a gyógykezelés talán kicsivel könnyebb. Minden szervi eredetű derékfájást az okozó eltávolításával tudunk megszüntetni, akár gyógyszerek alkalmazásával, akár műtéti beavatkozással. A krónikus kismedencei gyulladások kezelésénél alkalmazhatunk gyógyszereket, rövidhullámú besugárzást, de eredményesek lehetnek a különböző sárpakolások vagy hidroterápiás eljárások is. A gerinceredetű deréktáji fájdalom akut esetben fájdalomcsillapítók alkalmazásával kezelhető, míg az idült esetekben eredményhez vezethetnek a különböző tornák, masszázsok vagy hidroterápiás eljárások és az úszás. A reumás derékfájást antireumatikus szerek alkalmazásával kezeljük, míg a pszichés eredetű derékfájásnál (nincs szervi elváltozás) pszichoterápiás eljárásokkal kell próbálkozni.