Ha munkahelyet kell váltanunk, vagy először szeretnénk munkába állni, mindenképpen át kell esnünk egy állásinterjún. Emiatt sokan felidegesedik. Az interneten böngészők rengeteg olyan honlapot találnak, amelyek rendszerezik azokat a kérdéseket, amelyekre a munkát kereső az állásinterjún számíthat.
MONDJON VALAMIT MAGÁRÓL!
Szilágyi Ferenc, a Total Serbia/Total Adria Kft. pénzügyi, adminisztratív menedzsere a Szerbiai Kolping Társaság a fiatalok munkavállalását segítő újvidéki képzésén felkért előadóként nem arról beszélt, hogy mi mit és hogyan élünk meg ennek során, hanem a fordított helyzetet vázolta fel: azt, hogyan lát bennünket a leendő munkaadónk.
– Amikor a munkaadó állásinterjút készít, maga előtt tartja a te szakmai önéletrajzodat, alapvető kérdéseket tesz fel. Először is arra kér, mondj valamit magadról. Nagyon jó, ha azonnal tudsz önmagadról beszélni, ha be tudsz mutatkozni, nem pedig felolvasod a szakmai önéletrajzodat. Ha vázolni tudod a pillanatnyi helyzetet, amelyben vagy, és elmondod, mi az, amit dolgozni szeretnél (ha éppen nem az a szakmád).
Amikor elhangzik a munkaadó első fontos kérdése: Hogyan látja magát a mi vállalatunkban?, úgy kell magad bemutatni, mint aki be tud illeszkedni a cégbe, és szükség szerint betöltheti akár a menedzseri munkahelyet, még akkor is, ha ez a pozíció pillanatnyilag nem szabad. Helyénvaló, hogy legyen affinitásod a vezetés iránt, ha erre alkalom kínálkozik. Ezért leendő munkaadódnak beszélj arról, hogy milyen területen, milyen irányban számítasz fejlődni és tanulni.
MENNYIT INVESZTÁLNÁL ÖNMAGADBA?
A következő kérdés vagy terület a különképzésre, edukációra vonatkozhat, különféle szemináriumokra, tréningekre. Minden évben ilyen képzésre kellene menned, a cég szervezésében vagy magánszervezésben. Minden pozíción ugyanis új ismeretekre, készségekre van szükség, sőt új tréningekre. Mindezt bizonyára nem sikerült feltüntetned a CV-ben sem. A további képzések jelzik azt, hogy valaki mennyit hajlandó invesztálni önmaga fejlődésébe, mennyire hajlandó a saját költségén tanulni. Ha a vállalat beléd fektet, akkor elvárja, hogy az meg is térüljön. Ezért a tréningeken nem passzívan kell ülni, hallgatni az előadásokat, hanem az új tudást és a képességeket később a munka során alkalmazni.
HOGYAN OLDANÁD MEG A PROBLÉMÁT?
Jó, ha beszélsz a szabadidő-tevékenységedről, mert a hobbid alapján a munkaadód egyes jellemvonásaidra és a munkához való viszonyulásodra következtethet.
Fontos, hogy tisztában légy a képességeiddel és a korlátaiddal. Mit vagy hajlandó dolgozni, és mire semmi szín alatt nem vagy képes? Jobb, azt mondani: Nem tudom, de hajlandó vagyok megtanulni, mint csupán azt, hogy: Nem tudom.
A menedzser szótári alapjelentése: igazgató, vezető. A gazdasági szervezet szakmai egységeinek vezetőit napjainkban általában menedzsernek nevezik (HR-menedzser, értékesítési menedzser stb.). Napjainkban túl sok munkakört betöltőt neveznek valamilyen menedzsernek. Gyakran ezek a munkakörök tartalma nem illeszkedik a fogalomban meghatározott elemekkel. A menedzser az a személy/vezető, akinek elgondolásai és cselekvése befolyásolja a vállalkozás szervezet/intézmény tevékenységét, fejlődését, üzletpolitikáját. A menedzser olyan személy, akinek megadott időn belül el kell érnie a célként meghatározott eredményeket a rendelkezésre álló erőforrások személyi, műszaki, pénzügyi hatékony felhasználásával. |
Sokszor a munkaadó arra kíváncsi, hogyan oldasz meg egy-egy problémát, azaz, hogy van-e problémamegoldó képességed. El kell mondanod, hogyan oldanád meg a felvetett problémát. Ugyanennyire fontos, hogy ne add fel, legyél önmagad, legyen önbecsülésed.
Az interjú végén tegyél fel te is egy-két kérdést. Ennek alapján látszik, hogy érdekelt vagy, hajlandó vagy dolgozni.
A munkakörülményeket látni kell, és ha erre szükség mutatkozik, megfontolni a költözködést. Manapság teljesen természetes, hogy az emberek a munkájuk miatt átköltöznek egyik településről a másikra.
A munkaadók értékelik, ha különféle szakterületeken van tudásod, mert nehéz ma sokoldalú személyt találni.
A HR-menedzser (humánerőforrás-menedzser) gyakran ellenőrzi a társadalmi hálózatokon a jelöltek profilját, oldalait, hogy még valamit megtudjon a személyiségedről.
És ne feledd: az idegennyelv ismerete nagy előny!
Valamikor arra voltak a munkaadók kíváncsiak, hogy te mivel tudsz hozzájárulni a cég sikeréhez, manapság azonban gyakran felteszik ezt a kérdést is: Mit tud neked nyújtani a vállalat? Ha ugyanis te nem vagy elégedett, a cég nem váltja be a hozzá fűzött reményeidet, akkor a munkaadó sem lesz veled elégedett.
A fizetés mellett fontos motiváló eszköz az előrehaladás és a tanulás. Az állandó munkaviszonyban lévőket rendkívül nehéz motiválni, minden cégnek azonban erre is gondolnia kell.