2024. október 8., kedd

Csaknem négyezer sikeres pályázat

Közzétették a Prosperitati Alapítvány harmadik kiírásának eredményeit – 95 százalékos a támogatottsági arány

A Prosperitati Alapítvány tavaly év végén meghirdetett és idén január utolsó napján lezárt harmadik pályázati kiírásában 3799 pályázat részesül támogatásban, ez 95 százalékos támogatottsági arány – erősítette meg tegnap délután Szabadkán Magyar Levente, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára a Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével és Juhász Bálinttal, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetőjével közösen megtartott sajtótájékoztatón.

Magyar Levente, Pásztor István és Juhász Bálint (Gergely Árpád felvétele)

Magyar Levente, Pásztor István és Juhász Bálint (Gergely Árpád felvétele)

Ez példátlan támogatottsági arány, nemcsak Magyarországon vagy a régióban, hanem európai uniós viszonylatban is – emelte ki Magyar Levente, mondván: a támogatás összege támogatottanként nagyjából 5 és 6 ezer euró között alakul. Ezúttal összesen 6 milliárd forintot utalnak ki a pályázat nyerteseinek, ez pedig azonnal bekerül Vajdaság gazdasági vérkeringésébe.

Alig egy éve kezdődött meg a hatalmas munka, amelynek eredményét már most ünnepelni lehet – mondta Magyar Levente, hozzátéve, hogy az idén még komolyabb munka vár a program lebonyolítóira.

– Tavaly sikerült új fejezetet nyitni a vajdasági magyarság életében, ma a vajdasági magyarság egzisztenciális kilátásai egészen mások, sokkal jobbak, mint korábban voltak. Tavaly nagyjából 2400 pályázatot tudtunk támogatni 4 milliárd forint értékben. A tavaly novemberben meghirdetett legutóbbi pályázati forduló eredménye különösen kimagasló, a benyújtott 3979 közül 3799 pályázatot tudunk támogatni, ez pedig 95 százalékos támogatottsági arány. Csaknem 4 ezer vajdasági magyar vállalkozó és család kap több millió forint nagyságrendű támogatást. Ennek a jelentőségét nem lehet kellőképpen hangsúlyozni. Tavaly saját magam győződtem meg róla, hogy a vajdasági magyarság gazdasági helyzete bátor és azonnali beavatkozást igényel. Ezért döntött úgy a magyar kormány, hogy a korábbiaknál nagyobb léptékben támogatja a vajdasági magyarság megmaradását, nemcsak jogilag, a kettős állampolgárság által, vagy nemcsak kulturálisan, hanem immár gazdasági értelemben is – mondta az államtitkár.

– Nem állunk itt meg. Miután hamarosan, néhány héten belül aláírjuk a csaknem 4 ezer sikeres pályázóval a támogatási szerződést, és azonnal kiutaljuk az összesen 6 milliárd forintnyi, azaz 20 millió eurónyi támogatást, bejelentjük a majdnem 40 milliárd forintos nagyberuházási csomagnak a részleteit. A nagyberuházások szintén a harmadik forduló keretében kaptak támogatást. Jelenleg 33 pályázatot vizsgálunk felül, ezek formailag megfeleltek a követelményeknek. Ezek olyan nagyberuházások, amelyek keretében a következő hónapokban gabonatárolók és zöldség-, illetve gyümölcsfeldolgozók és egyéb üzemek létesülnek – taglalta Magyar Levente.

Magyar Levente (Gergely Árpád felvétele)

Magyar Levente (Gergely Árpád felvétele)

Az államtitkár elmondása szerint a következő egy év példátlan gazdasági fellendülést hoz Vajdaság életébe. A tervek szerint még a tavasz folyamán, legkésőbb májusban meghirdetik a következő pályázati fordulókat, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy a korábbiaknál nagyobb mértékben és kedvezményesebb feltételekkel tudjanak a vajdasági magyar gazdák földet vásárolni, a fiatal, gazdálkodással foglalkozó házaspárok pedig házat – erősítette meg Magyar Levente, majd olyan középléptékű fejlesztések megvalósulását jelentette be, amelyek eddig kimaradtak a támogatási kategóriákból. Ez azt jelenti, hogy az 500 ezer euró alatti, de mégis jelentős összeget felemésztő fejlesztéseket is vissza nem térítendő támogatásokkal, valamint kedvező hitellel fogják támogatni – hangzott el, és az is, hogy mezőgazdasági integrációs program is elindul.

Pásztor István szavai szerint Magyar Levente államtitkár személyesen járult hozzá a program sikerességéhez. Új, örömteli és gyönyörteljes állomásához értek a térség- és gazdaságfejlesztési programnak – emelte ki Pásztor, mondván: az örömöt tovább erősíti a tény, hogy sikerült ellenállni a programot akadályozni próbáló ellenszeleknek. Az eredményeknek köszönhetően sikerült bizonyítani, hogy a vádak nem felelnek meg az igazságnak – szögezte le a VMSZ elnöke.

– A mostani pályázat számai valóban impozánsak, tavaly és az idén összesen 6207 vállalkozó részesült támogatásban, ez legalább ennyi családot jelent. Most nagyjából 20 millió euró kerül forgalomba és válik részévé a vajdasági gazdaságnak, elindul a termelés, munkahelyek nyílnak, nyersanyagokat vásárolnak. A mostani pályázati körnek az eredményeit nemcsak maguk a támogatottak érzik majd meg, hanem mindenki más, aki valahogyan kötődik hozzájuk vagy a programhoz. A közösségben egyetértés alakult ki azzal kapcsolatban, hogy a vajdasági magyarság rosszul él, azzal kapcsolatban viszont megoszlanak a vélemények, hogy ez ellen hogyan lehet küzdeni. Egyesek szájhősködve vagy a számítógép billentyűzete mellől küzdenének ellene, mások viszont dolgosan, valós programokkal és stratégiai gondolkodással, építve a közösséget. A közösség építésének a bizalom az alapja. A program azt bizonyította, hogy a vajdasági magyarság bizalommal viseltetik a politikum irányába, és hitelesnek tartja, hiszen eddig minden bejelentésünket tettek követték. Ezen felül minden lépésünk átlátható és következetes volt, illetve összefüggött a szabályokkal. A 2017. év áttörés lesz a térség- és gazdaságfejlesztési program tekintetében, az idén 150 millió euró áll rendelkezésre, tehát több mint a hétszerese a most megítélt támogatásoknak. Azt is fontos kiemelni, hogy Szerbia nyitott erre a programra, nem gördít akadályokat elébe, ez pedig megkönnyíti a dolgunkat. Erőt pedig az ad, hogy élvezzük a magyar kormány támogatását és bizalmát – fogalmazott Pásztor István.

Juhász Bálint a támogatási program lebonyolításának céljából kiépített rendszerről beszélt. A rendszer képes a szerbiai, magyarországi és európai uniós kötelmekkel összhangban lehívni és kezelni az anyaországi támogatást – taglalta, mondván, hogy folyamatosan dolgoznak a rendszer korszerűsítésén. Ennek köszönhető az online pályázati rendszer kialakítása, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a 4 ezer pályázatot gyorsan tudták kezelni.

– A tavalyi évhez képest jobbá vált a pályázatok minősége. Számunkra nemcsak a pályázók bizalma fontos, hanem az is, hogy bizonyítsunk a támogató irányába, és rászolgáljunk a bizalmára. Ez csakis akkor lehetséges, ha a felhasznált támogatással elszámolunk. A tavalyi év nyertes pályázóinak elszámolását áttekintve kijelenthetjük, hogy a programban részt vevő pályázók hatalmas többsége becsületes. A rendszer védelmének érdekében szankciókat foganatosítunk azokkal szemben, akik nem az előírtak szerint járnak el. A harmadik kiírás eredményének kapcsán két pályázót kellett kizárnunk, mivel többszöri felszólítás után sem adták le az elszámolást. Ugyancsak két pályázónak kellett ügyvédi felszólítást kiküldeni. A tavalyi nyertes pályázóknak több mint a 95 százaléka teljes elszámolást adott át, csupán valamivel több mint száz pályázat esetében van szükség hiánypótlásra. Ha ez elmaradna, akkor alkalmazni fogjuk a szerződésbe foglalt végrehajtási lehetőségeket – magyarázta Juhász Bálint.