2024. október 7., hétfő

Van, aki osztalékból él, nem munkából

A hazai részvénytársaságok az idén több mint 26 milliárd dinárt (220 millió eurót) fizetnek ki a részvényeseknek osztalék címén. Tavaly csaknem 30 milliárd dinárra rúgott ez az összeg.

A csökkenés részint egyes cégeknek a tőzsdei listáról való törlésével, illetve más szervezeti formába való áttérésével magyarázható (Imlek, Bambi), részint azzal, hogy bizonyos vállalatokban a gazdálkodási eredmények alapján kevesebb osztalékot juttatnak a részvényeseknek.

Abszolút összegben az idén legnagyobb dividendát a Telekom fizet ki, utána a Szerbiai Kőolajipari Vállalat következik, majd az AIK Bank, a Philip Morris Operations és a Nikola Tesla Repülőtér.

A Telekom az idén mintegy 10 százalékkal kevesebb osztalékot fizet a tavalyinál, de egyébként évek óta élen jár az osztalék összegét tekintve. Elemzők megjegyzik: „világos, hogy a vállalatnak ezt a pénzpolitikáját az állam mint többségi tulajdonos diktálja (a részvények 58,1 százalékával rendelkezik), de nagy kérdés, hogy az állami csinovnyikok mennyiben tartják szem előtt a hosszú távú ügyvitelt, vagyis a cég fejlesztését az erős konkurencia feltételei közepette”. Még drasztikusabb példa a Dunav Biztosítótársaság, amely a teljes nyereséget kifizette osztalék formájában a részvényeseknek, miközben alig néhány évvel korábban úgy kellett megmenteni a csődtől. A Nikola Tesla Repülőtér a dividenda enyhe csökkenését jegyezte: a tavaly megvalósított nyereség mintegy 60 százalékát osztotta szét a részvényesek között.

A Szerbiai Kőolajipari Vállalat – már hagyományosan – a nyereség negyedét szánta a részvényeseknek: akárcsak tavaly, az idén is négymilliárd dinárt fizet ki osztalék címén. Néhány évvel ezelőtt még háromszor ennyit szánt ilyen célra. A belgrádi AIK Bank az idén is agresszíven leürítette a számláját, részvényesei összesen 3,7 milliárd dinárt kaptak. Jó eredményeket mutatott fel – különösen a kivitelt illetően – a niši Philip Morris, így 3,4 milliárd dinárt utaltak át a részvényesek számláira. A cég az idén is maradéktalanul szétosztotta a tavaly megvalósított nyereséget.

A Belgrádi Tőzsdén jegyzett többi cég közül a Metalac, a Galenika Fitofarmacija és a Jedinstvo Sevojno az idén folytatta osztalék-elszámolási hagyományát: szép összegekkel lettek gazdagabbak a részvényeseik. Ugyanakkor a belgrádi székhelyű Messer Tehnogas a tavalyi hatalmas osztalék után az idén a nyereségnek csak a negyedét osztotta szét a részvényesek között. Az Energoprojekt Holding és az Alfa-Plam megtartotta a tavalyi dividendaszintet, az ImpolSeval pedig növelte, de a folyamatban levő beruházások miatt a nyereség nagy részét megtartotta.