2025. január 2., csütörtök

Szakmai találkozó és díjátadás Szovátafürdőn

A MÚRE-rendezvényen nagy sikerrel mutatták be a VMÚE legújabb kiadványát

A hétvégén tartotta meg hagyományos őszi szakmai találkozóját és közgyűlését a Romániai Magyar Újságírók Egyesülete (MÚRE) Szovátafürdőn, a Teleki Oktatási Központban, ahol bemutatták a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete (VMÚE) legújabb, Élni, maradni – Nyugat-Bácska című kiadványát is, amely az egyesület Délvidék felfedezése című sorozatának ötödik köteteként látott napvilágot, és a Nyugat-Bácskában megtartott V. Kárpát-medencei Riporttáborban született írásokat tartalmazza.

A háromnapos rendezvénysorozat keretében számos szakmai és szórakoztató programra várták a résztvevőket, akik pénteken Bevezető a mesterséges intelligencia világába címmel a kolozsvári Pine Lines marketing és AI Konzultációs Ügynökség munkatársainak elméleti és gyakorlati foglalkozásán vehettek részt, ezt követően Ötkarikás rádiósok címmel meghallgathatták Kádár Zoltán és Szép Zoltán párizsi olimpiai élménybeszámolóját, amelynek moderátora Szucher Ervin volt. Szombaton a MÚRE rendkívüli közgyűlését követően Kerek évfordulós közmédiumaink címmel kerekasztal-beszélgetés várta az érdeklődőket a romániai magyar közmédiumok munkatársainak részvételével és Szűcs László moderálásával, majd a Spectator Alapítvánnyal együttműködésben megtartották a Kacsó Sándor Emlékkonferenciát H. Szabó Gyula moderálásával.

Ezt követően a Könyvek a sajtóról, sajtósok könyvei 2024-ben című programrészben az egybegyűltek több olyan, nemrég megjelent kiadvánnyal is megismerkedhettek, amelyek újságírók tollából születtek, köztük a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete legújabb, Élni, maradni – Nyugat-Bácska című kiadványával is, amelyről Rácz Éva kérdéseire válaszolva Máriás Endre, az egyesület elnöke, a Magyar Szó főszerkesztő-helyettese, Madár Anikó, az egyesület alelnöke, az Újvidéki Rádió főszerkesztő-helyettese, Tóth Lívia, az egyesület alelnöke, a Hét Nap megbízott főszerkesztője és Homolya Horváth Ágnes, az egyesület elnökségi tagja, a Magyar Szó zentai szerkesztőségének vezetője beszélt, kiemelve, hogy a két egyesület közötti több évtizedre visszanyúló kiváló együttműködésnek a személyes kapcsolatokon túl sok kézzelfogható hozadéka is van, köztük a Kárpát-medencei Médiatábor megszületése is, ami azért jelentős, mert a bemutatott kiadvány, amely a Délvidék felfedezése című sorozat ötödik köteteként látott napvilágot, a Nyugat-Bácskában megtartott V. Kárpát-medencei Riporttáborban született írásokat tartalmazza. Mint mondták, a tábor résztvevői igyekeztek átfogó képet adni az ott élők mindennapjait leginkább meghatározó kérdésekről, ezért a könyv kordokumentum is, amely évtizedek múltán is fontos ismeretekkel szolgálhat a felnövekvő generáció tagjai számára. Ezután beszéltek a riporttáborokban szerzett személyes élményeikről, amelyek a mai napig meghatározóak számukra.

A rendezvényen adták át a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének szakmai díjait, amelyeket több kategóriában ítéltek oda a kiemelkedő teljesítményt nyújtó újságíróknak, szerkesztőknek és a médiában dolgozó egyéb szakembereknek. A pályakezdők teljesítményét elismerő Balló Áron-díjat Andó Réka újságíró, szerkesztő, a Majomsziget.ro portál szerkesztője, a médiatartalmak előállításában közreműködő műszaki szakembereknek járó Benkő J. Zoltán-díjat Kelemen Dóra tördelőszerkesztő, a Hargita Népe munkatársa, a televíziósoknak járó Csép Sándor-díjat T. Bányai Péter televíziós vágó, az RTV Magyar Adásának munkatársa, a rádiósoknak járó Majtényi Ágnes-díjat László Tibor rádiós újságíró, rovatvezető, a Kolozsvári Rádió munkatársa, az írott sajtóban dolgozóknak odaítélt Szilágyi Aladár-díjat pedig Szucher Ervin újságíró, szerkesztő, a Népújság és a Krónika napilapok, valamint a Vásárhely.ma portál munkatársa érdemelte ki. A legjobb médiamenedzsernek járó Benkő J. Zoltán-díjat Ferencz Csaba kapta a sepsiszentgyörgyi Háromszék napilap és kiadója kötelékében kifejtett több évtizedes tevékenységéért, a Pro Amicitia-díjat pedig Ștefan Crâstának és Tiberiu Bokának ítélték oda a Duna TV és a Duna World által sugárzott Ecranul nostru című román nyelvű műsornál végzett színvonalas munkájukért.

A MÚRE Életműdíjával több személyt is kitüntettek, Ulieriu Rostás Emília sok évtizedes televíziós vágói munkásságáért és az RTV Magyar Adása archívumának szakavatott gondozásáért, Tóthfalussy Veress Éva több évtizedes szakújságírói munkásságáért, az Erdélyi Gazda folyóirat több évtizedes szolgálatáért, szerteágazó tudományos és közéleti tevékenységéért, Hecser Zoltán több évtizedes sokoldalú újságírói, szerkesztői munkásságáért, Stanik István több évtizedes újságírói, szerkesztői munkásságáért és a romániai magyar újságírást megújító, intézményteremtő tevékenységéért, Tomcsányi Mária pedig sokoldalú újságírói, szerkesztői munkásságáért, valamint a Román Rádió és a Román Televízió Magyar Adásának több évtizedes szolgálatáért érdemelte ki a rangos elismerést.

Az ünnepségen átadták a fiatal rádiós újságírók számára alapított Tomcsányi Tibor-emlékdíjat is, amelyet Sebők Tímea, a Kolozsvári Rádió munkatársa kapott, Galbács Pált, a Megyei Tükör, valamint a Magyar Televízió és a Duna Televízió egykori munkatársát pedig jubileumi oklevéllel tüntették ki.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás