2024. október 7., hétfő

A tüntetés az ország gazdaságára is kihat

Határozottabb fellépés szükséges a Fiatban felmerült gondok kezelésére

Gazdasági szakértők szerint a kragujevaci Fiat-Chysler autógyárban immár több napja tartó munkabeszüntetés súlyos hatással lesz az ország gazdaságára is. Már maga a tüntetés és a termeléskiesés is csak veszteséget halmoz, de emellett a külföldi beruházók is érzékenyen tekintenek erre a kérdésre. Aleksandar Vučić államfő is azt üzente, megérti a munkások követeléseit, de a sztrájknak mihamarabb véget kell vetni.

Milan Kovačević külföldi beruházásokkal foglalkozó gazdasági szakember az állam tétlenségét kritizálva rámutatott, Szerbia 2015-ben a gyárnak nyújtott támogatásokkal fedezte a dolgozók fizetésének a 80 százalékát, majd 2016-ban még jobban megemelte a dotációkat. Tekintettel arra, hogy az állam az autógyár esetében egyharmados tőkerészesedéssel bír, és folyamatosan támogatja a gyárat, a szakértő értetlenül teszi fel a kérdést, miért nem reagált eddig a munkások követelései kapcsán. Kovačević azt is feszegette, hogy miután az állam jelentősen többet vállalt magára, mint amekkora felelősséggel tartozik a tulajdonjog szerint, miért nem növelte a tulajdonrészét a vállalatnál, a kötelezettségekkel megfelelő arányban. Az új kormányt is kritizálta, mert nem tették nyilvánossá az autógyár eladási szerződését. Véleménye szerint ugyanis annak közzététele, illetve az üzleti titok feltárása enyhébb következményekkel járna, mint a jelenlegi állapot, amikor senki nem tudja pontosan, mi áll a szerződésben.

Mihailo Crnobrnja, a Belgrádi Egyetem Közgazdasági és Pénzügyi Karának professzora szerint a sztrájk nemcsak anyagi nehézségeket hoz a gyárnak, hanem rontja a nemzetközi gazdasági tekintélyét is. Rámutatott, hogy évekkel ezelőtt az autógyár magánosítását az évszázad beruházásának kiáltották ki, és az export növekedésében bízott az akkori kormányzat. Napjainkra bebizonyosodott, hogy korántsem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Aleksandar Vučić államfő is arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkástüntetésből mindenkinek csak kára származik, ezért mihamarabb véget kell neki vetni. A gondok orvoslására megoldás még nincs, bár Ana Brnabić kormányfő már tárgyalt a munkásokkal és a többségi tulajdonosokkal is. Vučić szerint, tekintettel arra, hogy az állam kisebbségi tulajdonos, nem tud hatást gyakorolni a többségi tulajdonosokra a felmerült gondok orvoslásában. Sajnálattal közölte, hogy Kragujevac a tüntetések miatt a napokban egy újabb külföldi beruházót veszített el.

A Fiat gépkocsigyár termelőrészlegében dolgozó mintegy 2000 munkás június 27-én szüntette be a munkát. Fizetésemelést követelnek, azt, hogy a bruttóban kifejezett alapbérüket 38 ezerről 50 ezer dinárra növelje a munkaadó, és a munkafolyamatok átszervezésével tehermentesítse azokat, akik több munkakört is betöltenek egyszerre. Kérték, hogy a hatékonyság után járó pótpénzt is fizessék ki, valamint fedezzék az utazási költségeket akkor is, amikor Kragujevacon nem működik a városi tömegközlekedés.