2024. július 17., szerda

A csődeljárás felemészti a nagybecskereki harisnyagyárat

A nagybecskereki Udarnik harisnyagyárban 2009 augusztusa óta tart a csődeljárás, de az eljárás vége még csak nem is rémlik. Eddig négyszer próbálták eladni, 620 millió dinárral indultak, később 350 millióért sem kellett senkinek. Közben az eljárás már több millió dinárt emésztett fel, ebből eddig csak a csődeljárási igazgatónak és az ügyvédeknek volt hasznuk. Az eljárás finanszírozását a gyár vagyonának (az árukészlet és a gépek) eladásából fedezik. A hitelezők ezért attól félnek, hogy az eljárás végére nem marad majd semmi a gyár adósságának megfizettetésére.

Közben a hitelezők közül senki se nyújtott be átszervezési tervet, és nem kezdeményezte a felszámolást sem. Abból sem lett semmi, hogy átvegye őket a horvátországi Čakovec harisnyagyár, amit annak idején Mlađan Dinkić korábbi gazdasági miniszter jelentett be. Az volt az elképzelés, hogy a horvátok majd felújítják a gyárat, és a következő három évben ötszáz dolgozónak biztosítanak munkahelyet. A szép tervek gyorsan szertefoszlottak.

Az Udarnik Jugoszlávia 18 harisnyagyára körében a legjobbak között volt (a szlovén Polzella mögött a másodikként tartották számon). Fénykorukban évente húszmillió pár harisnyát készítettek, a gyár dolgozóinak a száma akkoriban elérte az ezret. Nagybecskereken az első gyárak között magánosították, 1993-ban 292 dolgozójának, illetve nyugdíjasának a kezébe került a részvények csaknem száz százaléka. Ezt 1997-ben megerősítette a Legfelsőbb Bíróság is. Egészen 2005-ig magánvállalatként működött, mivel a Gazdasági Bíróság jegyzékében az Udarnik részvénytársaságként volt nyilvántartva. Aztán 2005-ben megsemmisítették a harisnyagyár privatizációját és az új vagyoni viszonyok szerint a kisrészvényeseknek csak a gyár vagyonának 4,3 százaléka maradt. A többségi tulajdon újra az állam kezébe került, amely azonban rossz gazdának bizonyult és a vállalatban csakhamar leállt a termelés. A csődeljárás után a dolgozók átlagosan ötezer euró végkielégítéssel távoztak.

Időközben 2007-ben a Béga menti városban harisnyagyárat nyitott az olasz Pompea cég (újabban Modital néven működik), amelynek tulajdonosai azt állítják, hogy jól megy nekik.

Egyelőre nem tudni, hogy megpróbálják-e esetleg még egyszer eladni a gyár vagyonát. Az ötödik versenypályázat meghirdetését ugyanis most az is hátráltatja, hogy kiderült: tisztázatlan a vállalat központi épületének vagyonjogi helyzete.