Nagybecskereken sok csődbe jutott vállalat dolgozói az államot hibáztatják áldatlan helyzetükért, elsősorban a félresikerült magánosítások miatt. A Žitoprodukt malom- és pékipari vállalat ebből a szempontból kivétel, mert éppen az állam beavatkozásának köszönhetően sikerült elkerülnie a legrosszabbat. Hogy az évekig tartó válság után a vidék egyik legnagyobb malomipari vállalatában mégis dolgoznak, azt elsősorban annak köszönhetik, hogy két és fél évvel ezelőtt kapacitásainak nagyobb részét kibérelte a szlovén Don Don társaság.
A fizetések késése, a munkabeszüntetések, valamint a több százmillió dináros adósság és a számlájuk folyamatos zárlata miatt 2011 elején, bírósági végzéssel megfosztották a bűnvádi eljárás alá került Đorđe Božićot a Žitoprodukt irányításától (akinek a vállalat vagyonának 72,8 százaléka volt a birtokában). Az üzletember 2006-ban 88 millió dinárért vásárolta meg a vállalat többségi tulajdonát. Magtáruk azonban csakhamar kiürült, malmuk üzemképtelenné vált, időnként leálltak a kenyér sütésével is, mert lisztre sem futotta. Veszélybe került Nagybecskerek és az egész környék kenyérellátása. A Žitoprodukt részvényeseinek közgyűlése ezért úgy döntött, hogy elfogadják a szlovén vállalat ajánlatát, így 2011 augusztusától a szlovén partner használja a malmot, a magtárat, a kenyérsütő vonalat és a hozzá tartozó 11 járművet, amiért havonta 25 ezer eurós bérleti díjat fizet. A szerződés határozatlan időre szól, illetve a gyár vagyonjogi helyzetének rendezéséig.
A kranji székhelyű szlovén kompániát 1994-ben alapította az Aleš és Alenka Mozetič testvérpár, 2007 óta vannak jelen Szerbiában. Ők működtetik a leskovaci, szabadkai, nagykikindai, Vrnjačka Banja-i és a čačaki, pékségeket. Nagybecskereken félmillió eurós befektetéssel megkétszerezték a kenyérmennyiséget, bővítették a kínálatot, az itteni malomban őrölt liszttel pedig ellátják horvátországi és szlovéniai pékségeiket is. Tavaly a feldolgozott búza mennyiségét napi 160-ról 200 tonna lisztre növelték. A magtárak kihasználtsága pedig 80 és 100 százalék között volt. Szeretnék azt is elérni, hogy a régió gazdái jobb minőségű búzafajtákat termesszenek.
A Žitoprodukt dolgozóinak többségét átvette a szlovén partner, jelenleg mintegy százan dolgoznak. 2014-re további beruházásokat irányoztak elő, elsősorban a berendezéseik felújítása terén, de új technológiák és új termékek gyártását is tervezik.