2024. szeptember 3., kedd

Kivel kukoricázik az EU?

Az Európai Unió 28 tagországa közül 12 megakadályozná az amerikai Pioneer 1507-es kukorica-vetőmag forgalmazásának engedélyezését, illetve a mezőgazdasági haszonnövény termesztését a közösség területén. Az ok: amerikai tulajdonú génkezelt (GMO) kukoricafajta, és ezért sok európai országban ellenzik vagy tiltják termesztését. Az 1507-es génmódosított kukorica fajtatulajdonosa, a Pioneer Hi-Bred még tizenhárom évvel ezelőtt kérelmezte Brüsszelnél a termesztési engedély kiadását az EU egész területére.

Az EU illetékes vezetőinek legutóbbi találkozóján nem sikerült megszavazni a tiltást, ezért az unió kormányaként számon tartott Európai Bizottság saját hatáskörben dönthet a gabona termesztéséről. A 12 tiltakozó ország azzal érvel, hogy további hét tagállam, és az Európai Parlament is ellenzi az ominózus vetőmag forgalmazásának engedélyezését, s valójában csak öt kormány támogatja. Igaz, több ország inkább nem nyilvánít véleményt a kínos kérdésben.

A vetőmagot leghangosabban ellenző tucatnyi állam nemrég levélben kérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül korábbi támogató javaslatát, és a – várhatóan tavasszal esedékes – végleges döntésével akadályozza meg a Pioneer 1507-es beengedését a közösség területére. A vetőmag elleni hadjáratba bekapcsolódott országok közös levélben hívták fel Brüsszel figyelmét arra, hogy a Pioneer 1507-es ellen nemcsak jogi és politikai, hanem tudományos érvek is szólnak. Szakértők ugyanakkor arra hivatkoznak, hogy az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) hatszor is vizsgálta a forgalmazásra vonatkozó amerikai kérelmet. Eddigi megállapításai szerint a Pioneer 1507-es kukorica virágporában termelt méreganyagok károsak lehetnek bizonyos élőlényekre és más, „nem célzott” rovarok állományára. Ezenkívül a cég nem is akart együttműködni a kockázatok enyhítésében.

A Tonio Borg egészségügyi és fogyasztóvédelmi biztosnak címzett levél hangsúlyozza: az Európai Bizottság a jelek szerint arra készül, hogy felülbírálja a tagállamok és az Európai Parlament közös, egyértelmű állásfoglalását, jóllehet 1999-ben ígéretet tett arra, hogy ilyet nem tesz. A görög soros elnökség szintén arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye figyelembe a tagállamok jelentős többségének tiltakozását.

Bár az Európai Bizottság egyelőre hajthatatlannak tűnik (vagyis beleegyezne a sokat bírált kukorica termesztésének engedélyezésébe), a vita a génmódosított vetőmagokról egyre hangosabb az EU-ban, amely hónapok óta szép csöndben tárgyal egy szabad kereskedelmi megállapodásról az Egyesült Államokkal. Az amerikaiak pedig hajthatatlanok a GMO-k ügyében. Azt szeretnék, ha Európában is minél több olyan élelmiszer kerülne forgalomba, amely részben génmódosított alapanyagokat is tartalmaz.

A géntechnológiával módosított növények körüli vita ismét ráirányította a figyelmet arra, hogy mennyire rosszul működik a GMO-val kapcsolatos uniós döntéshozatali rendszer. Természetvédők és szakemberek közben arra figyelmeztetnek, hogy egyre nagyobb mennyiségben áramlik a génmódosított élelmiszer az EU-ba. A GMO-k bekerülnek a takarmányba is, ami azt jelenti, hogy a levágott állatok feldolgozása révén egyre inkább jelen vannak az élelmiszerláncban. Ez azért lehet veszélyes, mert – a bírálók szerint – az ilyen élelmiszertől károsodhat az emberek egészsége.

A génmanipulált fajták esetleges káros hatásairól – elsősorban a gyártók akadékoskodása miatt – egyelőre keveset tudunk. Szakemberek már régóta vitáznak azon, hogy a genetikailag módosított élelmiszereknek milyen (káros) hatásai lehetnek az emberre, a környezetre és az élővilágra. Akadnak közöttük olyanok, akik az esetleges egészségkárosító hatásukra figyelmeztetnek, és olyanok is, akik szerint ilyen veszély nem fenyegeti az embert. Az eddigi kutatási eredmények alapján azonban nem zárható ki egy-egy GMO-növény immunrendszer-károsító, allergén, illetve rákkeltő hatása.

Sok uniós ország ezért egyre nagyobb veszélyt lát a GMO-termékekben, s ezért továbbra is elutasítja, sőt tiltja azokat. Egyre több tagállam érti meg a GMO-k beengedésében rejlő veszélyeket. Sőt, egyre több hajlandó szembeszállni velük.

Néhány tagország máris jelezte: ha az Európai Bizottság mégis beengedné a vitatott Pioneer 1507 génmanipulált amerikai kukoricavetőmagot a közös piacra, jogi lépéseket kezdeményez a döntés ellen. Ez azt jelenti, hogy hosszadalmas pereskedés kezdődik majd a szóban forgó kukorica kiűzéséért.