Az afrikai sertéspestis napról napra egyre több egyedet fertőz meg. Kevesebb, mint két hónap alatt 11.000 sertést pusztított el a betegség, 29 község 800 gazdaságában, tudósít a Danas hírportál.
Az újvidéki Matijević húsfeldolgozó vállalatban illetékesei elmondták, hogy arra is lehet számítani, hogy az afrikai sertéspestis elterjed a nagyobb farmokon is, és akkor megtörténhet, hogy sertés nélkül marad az ország, amennyiben nem tesznek ez ellen valamit.
A szakemberek elmondták, hogy a betegség ellen nincs gyógyszer, egyedül azt tehetik, hogy a fertőzött egyedeket megsemmisítik, ami egyben nagy gazdasági veszteséget jelent. Hozzátették, hogy korábban védőoltással védekeztek a sertéspestis ellen, azonban Szerbia EU-csatlakozása miatt ez abba maradt.
Szerbiában a ’90-es években még 4,2 millió sertést tartottak nyilván, ma már csak kétmilliót. A szakemberek szerint nemcsak a pestis miatt csökkentették a sertések számát, hanem a termelési ágazathoz való általános hozzáállás miatt is, hiszen az elmúlt négy-öt évben Szerbia egyre több sertéshúst importál az országba.
Rámutattak, hogy két évvel ezelőtt 76 millió dollárnyi értékben hoztak be sertéshúst az országba. Ez szerintük megtette a hatását, mert a hús kilogrammonkénti ára 700-1000 dinár között mozog, ami a fogyasztók többsége számára megfizethetetlen.
A szakemberek úgy vélik: az állam köteles lenne minden afrikai pestis miatt elejtett sertés után kártalanítást fizetni, de ez nem megoldás, mert az állattenyésztők elveszítik a termelést, és időre van szükségük a helyreállításához.
Nyitókép: pixabay.com