2024. szeptember 3., kedd

A szexipar lendítheti fel az EU gazdaságát

Új számítási módszerrel mérné a gazdaság éves teljesítményét az Európai Unió, de máris több ország tiltakozik ellene. A módszer lényege, hogy őszre mind a 28 tagállamban kötelezően bevezetik a nemzeti számlák európai rendszerét. A fura név egy még furább mérési metódust takar, amely egy-egy ország bruttó hazai össztermékének (GDP) megállapításakor figyelembe venné a szexipar és a drogkereskedelem éves teljesítményét is.

Ez nem vicc. Az EU tényleg elvárja a tagországoktól, hogy a GDP kiszámításakor a prostitúciót és kábítószer-kereskedelmet, illetve -fogyasztást is vegyék figyelembe. A prostik és a drogárusok munkája tehát ugyanúgy beszámítódik majd a GDP-be, mint például a repülőgépgyártás, vagy éppen a banki szolgáltatások.

Nincs ebben semmi különös, mondanák a britek vagy az olaszok, hiszen az ő hazájukban már működik ez a gyakorlat. Nagy-Britanniában a bűnügyi statisztikák alapján meghatározzák a drogfogyasztók számát, amit utána beszoroznak a felhasznált kábítószer becsült mennyiségével. A britek úgy számolnak, hogy a drogüzlet és a prostitúció évente legalább tízmilliárd fonttal (12,7 milliárd euróval) járul hozzá a gazdasági egyenleghez.

Jó ideje már az olaszok is beszámítják az árnyékgazdaság egy részét a GDP-be. Merész módszerük valósággal lenyűgözi az unió statisztikai hivatalát, az Eurostatot, amely szerint a szex, a kábítószer, a dohánytermékek és az alkohol illegális kereskedelmének hozzáadása akár két százalékkal is növelhetné Olaszország GDP-jét.

Az Eurostat azzal érvel, hogy bizony „a GDP nem az erkölcsösség mutatója”, s ezért sok mindent bele lehet számítani. Így a busás hasznot hozó illegális tevékenységeket is. Elvégre a munka az munka, még ha fekete vagy szürke is.

Az EU statisztikai hivatala egyébként azért pártolja az új számítási módszer bevezetését, hogy a tagországok gazdasági teljesítménye jobban tükrözze a valóságot. Belgium, Olaszország, Nagy-Britannia, Spanyolország, és több tagállam már támogatásáról biztosította a változtatást.

Néhány ország máris fanyalog, és ellenzi az új javaslatot, a közgazdászok pedig arra figyelmeztetnek, hogy a feketegazdaság beszámításával a GDP-adatok tévesek, és félrevezetőek lesznek.

Az uniós kezdeményezés ellenzői között Párizs a leghangosabb. A francia statisztikai hivatal hallani sem akar az új számítási módszerről. Azzal érvel, hogy sem a prostitúció, sem a kábítószer-kereskedelem és -fogyasztás nem kölcsönös megállapodáson alapuló, szabad tranzakció, és erre a vonatkozó uniós szabályozás is hivatkozik.