2024. november 25., hétfő

Egy játék sikertörténete

DORIS Újvidékről indult, megjárta Amerikát és visszatért

Zdravko Živanović DORIS nevű furfangos memóriajátékot készített el, és jó két évvel ezelőtt világjáró útjára indult vele Újvidékről, s lám tegnap visszatért ugyanide, amikor is a tartományi kormányban a szerbiai piacra szánt első termékét átnyújtotta Bojan Pajtić kormányfőnek. Soha jobbkor, hiszen most kelt szárnyra a hír, hogy a tartományi kormány épületében betiltották a Facebook és a különböző játékok használatát. Sokan a tisztségviselők közül sem tudtak erről. Bizony nem nagyon örültek ennek a dolognak. Most itt az alkalom, hogy a kormányfő a tőle megvont játékszert az ajándékba kapott DORIS memóriakirakó kockával pótolja.

Memóriajátékot kapott a kormányfő (Fotó: Ótos András)

Félretéve a tréfát, a játék kiötlője elmesélte, hogy kislányainak próbált érdekes szórakozást kigondolni, 15 kockából különböző figurák kirakására vette rá őket, innen az ötlet. Teodórának és Isidórának nagyon megtetszett ez a játék, s ez beindította édesapjuk fantáziáját. Ennek köszönhetően támadt az ötlete, hogy kék, zöld, piros nyolcszögű alakzatokból könnyen összerakható és a színek összeállításával változtatható kreatív kirakójátékot hozzon létre. A termék nevét a lányainak a keresztnevéből, egyfajta szójátékként kombinálta össze. S mivel itthon nemigen talált vevőt a szabadalmára, így Amerikába, pontosabban Atlantába utazott, hogy egy összejövetelen ismertesse a találmányát. Sikeresen végződött a játék ottani bemutatója, a tengerentúlon megszerették az általa felfedezett memóriajátékot, amely egyre népszerűbbé vált, s ötletességével és a kombináció lehetőségével állítólag a Rubik-kockát is túlszárnyalta. Ekkor kezdődött meg világhódító körútja, és két évbe telt, amikor elérkezettnek látta az alkalmat, hogy visszatérjen oda, ahonnan elindult. Ehhez a találmányhoz nem kellett más, mint leleményesség, szorgalom, lelkesedés, ambíció, és némi megszállottság. Ennek az lett az eredménye, hogy tavaly a DORIS-t a legsikeresebb kirakható memóriajátékká nyilvánították a Games nevű amerikai lapban. Hazatérve a Top Shop vállalta a forgalmazását, s most már nálunk is hozzáférhető ez a képességfejlesztő, felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt ajánlott szórakoztató játék.

Živković bejelentette, hogy hamarosan egy újabb szerzeményét fogja világ körüli útra indítani. Ez is hasonló memóriajáték. Négy színen alapszik, a DORIS játékban közkedvelt kék, zöld és piros mellé a sárgát is párosította, és még nagyobb teret és lehetőséget ad a kombinációnak és a fantáziának. Az új találmányt MemorIQ-nak nevezte el. Lelkesen magyarázta, hogy mennyire szükségünk van szellemi képességünk karbantartására, mert az ember 25 éves kortól lassan kezd szellemileg leépülni. Bizonyára sokan tapasztalják, hogy felejtenek, csökken a koncentrációképességük, nos ez ellen szellemi frissességünk ápolásával küzdhetünk. Annak idején az aerobikot népszerűsítették azzal, hogy a fizikai erőnlét fenntartásához naponta legalább 15 perces mozgás kell, ennek értelmében Živković azt állítja, hogy a szellemi képességünk fenntartása érdekében jót tesz a napi 15 perces memóriajáték, amely nemcsak szórakoztat, felüdít, kikapcsolódást nyújt, hanem stresszoldó hatású is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás