2024. július 16., kedd

Csak óvatosan a kölcsönökkel!

Az igénylési feltételeket könnyítik ugyan, de a felvett pénzt nem lesz egyszerű visszafizetni

Bizonyára sokan csábítónak és vonzónak találják, hogy május elsejétől könnyítenek a kölcsönigénylési feltételeken, talán egyszerűbben és gyorsabban kölcsönhöz lehet majd jutni, s nem mellékesen a felvett összeg nagysága is gyarapodhat. Ha minden a terv szerint halad, akkor a Szerb Nemzeti Bank a jövő héten elfogadja azt a szabályzatot, mely szerint polgárok által felvett kölcsön esetében a keresetüknek akár a 40 százalékát is leterhelhetik, sőt a lakáskölcsön esetében ez 60 százalék is lehet.

Kölcsönigénylés előtt alaposan át kell gondolnunk költségvetésünket (Fotó: Dávid Csilla)

Sokan örömmel fogadják ezt a hírt, s ezt még fokozza az a lehetőség, hogy az államilag támogatott készpénz és fogyasztói kölcsönök, ha azt dinárban igénylik, is igen kedvezőek lesznek. Ez abban rejlik, hogy a kölcsöntörlesztés első évében csak a kirótt kamatot kell majd visszafizetni, csak ezután következik majd a kölcsönösszeg törlesztése annyi éven át, ahányra jóváhagyják az igénylőnek a törlesztési határidőt. A halmozódó könnyítések, csábos ígéretek fokozzák az érdeklődést a lakosság körében. Viszont szakemberek máris óva intenek mindenkit attól, hogy meggondolatlanul cselekedjen. Azt mondják, hogy óvatosan kell bánni a kölcsönökkel. Nem szabad rögtön belevágni a kölcsönigénylésbe, hanem egy alapos elemzést kell előtte készíteni a családi költségvetésről.

Mielőtt bárki is határozna vagy döntene arról, hogy kölcsönt vesz fel, jól meg kell fontolnia, hogy anyagilag mit bír el a fizetése vagy a jövedelme és azt a feltételt, amelyet a bankok kínálnak, milyen hosszú távon tudja felvállalni. A hirtelen hozott, átgondolatlan döntéstől mindenkit óva intenek, ezért mielőtt hozzákezdenék bármihez is, tudakozódjunk több banknál, hogy milyen fajta kölcsönt kínálnak, milyen hosszú távra, és milyen visszafizetési feltételek mellett. Jól át kell gondolni, hogy kinek mi felel meg. Egy mérleget kell készíteni arról, hogy mennyi a havi bevétel, s azt is papírra kell vetni, hogy milyen havi kiadások várhatóak. Általában a gazdasági szakemberek azt szokták javasolni, hogy a keresetet 70 százaléknál nagyobb kiadással nem szabad megterhelni. Ez azt jelenti, hogy számba kell venni, hogy az esetleges havi kölcsönrészleten kívül milyen kiadása van még az adott személynek. Tehát mennyi pénzt költ élelemre, rezsiköltségre, ruházati cikkekre, közlekedésre és a személyi és a lakáshigiéniai termékekre, s ennek az összes kiadásnak az összege nem szabad, hogy meghaladja a fizetés, kereset vagy a jövedelem 70 százalékát. Magyarán az a helyes gondolkodás, ha az összkiadás, beleértve a kölcsönrészletet is, levonása után a havi bevételből még mindig marad 30 százalék. Ha ilyen körültekintőek leszünk, és ennyire utána járunk a dolgoknak, biztos nem érhet bennünket váratlan meglepetés. Manapság még azon sem árt elgondolkodni, hogy mennyire biztos az állásunk, a munkahelyünk, várható-e valami változás a cégnél, mert ha esetleg a leépítés gondolata felmerülne, akkor bizony nem érdemes eladósodni. A bankokat nem fogja meghatni a magyarázat, hogy sajnos munka nélkül maradt a kölcsönigénylő, ők a részletet kitartóan követelni fogják és be is hajtják azt az adóstól.

Oda kell figyelni arra is, hogy pontosan mikor kell a kölcsönrészletet visszafizetni, valószínűleg ezt a kereset kifizetésének időpontjához rögzítik. Ezt a határidőt szigorúan be kell tartani, mert késedelem esetén bizony újabb kamatot számolnak majd el. Ezt az apróságot is mindenkinek szem előtt kell tartani, azért, hogy megkímélje magát további kiadásoktól.

Még egy fontos tényezőre szeretnénk rámutatni. A bankkormányzó jelölt a minap kijelentette, hogy csökkent a kölcsönök iránti kereslet az utóbbi időben, és ezért határoztak úgy, hogy megnövelik a keresetek leterheltségének arányát, és könnyítenek kölcsönigénylés módján. Viszont Dejan Šoškić ehhez hozzátette azt is, hogy ez jelenleg indokolt lépés volt, hiszen nem áll fenn az elkövetkező időszakban az infláció begyűrűzésének közvetlen veszélye. Nos, ez a jelenlegi helyzet. De vajon meddig fog még tartani ez az állapot, ha megváltozik a helyzet az miként hat ki majd felvett kölcsönök visszafizetési kötelezettségére. Nos erre a kérdésre egyelőre senki sem hajlandó választ adni. A legtöbb amit tanácsolnak, hogy óvatosan, körültekintően és számadást készítve szánjuk el magunkat kölcsönfelvételre.