2024. július 16., kedd

Félelem az eladósodottságtól

A Tartományi Garanciaalap tavaly kevesebb hitelre vállalhatott jótállást

A Tartományi Képviselőház pénzügyi tanácsának tegnapi ülésén elfogadták a Tartományi Garanciaalap tavalyi évre szóló ügyviteli jelentését, továbbá a Nonprofit szervezetek Fejlesztési Alapjának valamint a Menekültek és kitelepített személyek megsegítésére létrehozott alap 2009-es évre szóló zárszámadását.

Teodora Vlahović, a Tartományi Garanciaalap igazgatója beszámolójában elmondta, az alapot abból a célból hozták létre hogy olyan ágazatok erősödését támogathassák, melyekre az ügyviteli bankok nem látnak érdekeltséget, ide tartozik elsősorban a mezőgazdaság és a női vállakozók felkarolása. Fennállása óta, azaz 2003-tól mintegy 4 milliárd dinár értékű bankhitelre tudtak jótállást vállalni, és ennyivel támogatni a tartomány gazdaságának felépülését.

A tavalyi év folyamán új mezőgazdasági gépek és felszerelések vásárlására 54 esetben vállaltak jótállást mintegy 193 millió dinár értékében. A másik vonalon 120 millió dinár keretet irányoztak elő női vállalkozók számára felszerelések és berendezések vásárlására, valamint 80 milliót a munkanélküli nők foglalkoztatását támogató projekumokra. Ezekre tavaly összesen 30 jótállást írtak alá mindössze 54,5 millió dinár értékében. Ugyanis a lakosság körében mintha fokozódott volna az eladósodottságtól való félelem, és csupán ennyire volt igény. Még ha az igénylők nem is éltek az alap által kínált lehetőség egészével, ez úton is 2009-ben 117 új munkahely megnyitását tették lehetővé.

–A Garanciaalap fennállása óta tavaly történt meg először, hogy a tartományi költségvetésből nem kaptunk egyetlen dinárt sem, az alap önerőből, és a ki nem osztott hitelek garanciaalapját használta fel újabb pályázatok meghirdetésére. Így csak három pályázat jelent meg. - mondta Vlahović asszony

A gazdasági válság ellenére a hitelek megfizettetése 2009-ben is kimondottan magas arányú, 97 százalékos volt. Ám úgy tűnik, a gondok ezután merülnek fel. A mögöttünk levő évek során 39 hitel esett vizbe vagyis ennyien nem tudták törleszteni hitelrészleteiket. Dinárban kifejezve 115 millióról van szó, mondta Vlahović asszony. Ebből 32 milliót sikerült behajtani peren kívüli kiegyezés során, a fennmaradt 82 millió megfizettetésén a bíróság dolgozik. A jelenlegi statisztikai adatok szerint az országban a lakosság és a gazdaság hiteltörlesztési képessége egyre jobban zuhan, és sajnos semmi kétség nem fér ahhoz, hogy ez a jövőben még növekedni is fog. Ebből kifolyólag félő, hogy a Tartományi Jótállási Alap által kiosztott hitelek visszafizetésével is nagyobb gond lesz, állapították meg a tanács tagjai.