2024. július 16., kedd

Előtérben a kisvállalatok

Az üzleti fórum résztvevői (Fotó: Dávid Csilla)

Tegnap az újvidéki 77. Nemzetközi Mezőgazdasági Vásár keretében a Vajdasági Gazdasági Kamara és a budapesti Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara együttműködési szerződést kötött, melynek célja a két ország kis és közepes vállalatai közötti együttműködés serkentése és elmélyítése.

Az a tény, hogy az idei vásár partnere Magyarország, a mintegy1500 négyzetméretes kiállítóterületen a maga több mint száz kiállítójával azt mutatja, hogy Szerbia és Vajdaság számára mennyire jelentős országról van szó. A két ország közötti gazdasági együttműködés 2001-től napjainkig szinte ötszörösére ugrott. A folyamatos növekedésben csupán a tavalyi, világválsággal terhelt év mutatott kivételt, amikor a szerbiai kivitel 20, a magyarországi pedig mintegy 30 százalékkal esett vissza. Eltekintve ettől, a két ország közötti árucsere-forgalom így is elérte az egymilliárd dollárt – mondta tegnap Mihailo Vesović, a Szerbiai Gazdasági Kamara alelnöke az újvidéki 77. Nemzetközi Mezőgazdasági Vásáron a Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében megtartott üzleti fórumon. Magyarország gazdasági és politikai szempontból is igazi partnerországa Szerbiának – tette hozzá Vesović, ugyanis a sikeres kétoldalú együttműködés jó példája a Szerb–Magyar Gazdasági Kamara megalakulása, melynek elsődleges feladata, hogy elősegítse a két ország kis- és közepes vállalatainak együttműködését.

Magyarország a szerbiai beruházások ranglistáján a hatodik helyet foglalja el, 2001 óta mintegy 340 millió dolláros beruházással. A két ország kis- és közepes vállalatainak együttműködése tekintetében minden előrelépés jelentős, ugyanis a kis- és középvállalatok a bejegyzett cégek 90 százalékát teszik ki és a bruttó társadalmi össztermék 60 százalékát adják. A szerbiai kisvállalatok Magyarországra irányuló kivitele az ország exportjának 21 százalékát képezte, a közepes vállalatok 19 százalékot valósítottak meg, míg a nagyvállalatok tartották a mintegy 60 százalékot.

– A Magyar–Szerb Kereskedelmi Iparkamarát tavaly májusban jegyeztük be, viszont hátunk mögött mintegy tízéves múlt van. Egy másik szervezeti rendszerből alakultunk át, most már teljesen önállóan tevékenykedünk, korábban pedig a Magyar Kereskedelmi Iparkamara keretein belül a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara fennhatósága alatt működtünk – mondta Jójárt Miklós, a Magyar–Szerb Kereskedelmi Iparkamara ügyvezető alelnöke. A szakmai jellegű változás nem számottevő, országosan Romániával, Ukrajnával és Horvátországgal is megalakítottuk az úgynevezett vegyes kamarákat. Nagyjából ugyanazok a tagok működnek közre, akik eddig a tagozatok munkájában vettek részt. Az alapító a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a tagok pedig északról dél felé haladva a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, a Bács-Kiskun megyei Kereskedelmi és Iparkamara Kecskeméti székhellyel, a Csongrád megyei Kereskedelmi és Iparkamara szegedi székhellyel. A dolgok eddigi szervezéséhez hozzátartozik, hogy a Szabadkai Gazdasági Kamara együttműködő partnere ennek a szervezetnek. Ezenkívül 27 szervezet tagja a kamaránknak. Tevékenységünket egy gazdasági tengely mentén építjük fel, eddig Szabadkáig ért, a tegnapi napig leért Újvidékig, a Vajdasági Gazdasági Kamaráig, és remélhetőleg a tengely vége jövőre eljut Belgrádba is – mondta Jójárt Miklós.

Vajdaság gazdasága számára az egyik legjelentősebb partner Magyarország. Ebből adódóan a Vajdasági Gazdasági Kamara feladata a vállalkozások külföldi szerepvállalásának elősegítése és az eddigi kapcsolatok elmélyítése volt, és ez lesz a jövőben is – tette hozzá Nikola Stojšić, a Vajdasági Gazdasági Kamara elnöke.