Bojan Pajtić, a tartományi kormány és Kiril Kravcsenko, a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) vezérigazgatója nevében donációs megállapodást írt alá, amelynek értelmében 103 millió dinárt adományoz az immáron orosz kézben levő kőolajipari vállalat Vajdaságnak és 7 önkormányzatnak (Újvidék, Pancsova, Nagybecskerek, Nagykikinda, Szenttamás, Magyarkanizsa és Törökbecse), hogy abból oktatási, egészségügyi, művelődési és infrastrukturális projektumokat pénzeljenek.
Nyilas Mihály, Magyarkanizsa polgármestere és Kiril Kravcsenko, a NIS vezérigazgatója 7 millió dináros donációról szóló szerződést látott el kézjegyével (Fotó: Ótos András)
A kormányfő dicsérően szólt a NIS törekvéséről, szociális érzékenységéről és felelősségéről, és egyben kihasználta az alkalmat, hogy felszólítsa a hazai vállalatokat, jól menő cégeket, és ahogy ő nevezte, gazdagokat, hogy kövessék a NIS példáját, és ők is támogassák a fejletlen területeket. Abban reménykedik, hogy a felszólításnak lesz foganatja, és hazai cégek is hajlandóak lesznek megnyitni a pénztárcájukat ebben a válságos időben.
A hét önkormányzat közül Magyarkanizsa polgármesterét Nyilas Mihályt szólaltattuk meg, hogy megtudjuk mire mennyi pénzt kaptak:
– Hagyománya van már, hogy a kőolajipari rt. évente donációt ad a községeknek, és ez folytatódott amióta magánosították a céget. A változás csak annyi, hogy most már céleszközre folyósítják a pénzt, odafigyel a cég, hogy mire használják fel a pályázók az eszközöket. Ők főleg humanitárius célokra szánják a támogatást. A most aláírt szerződés értelmében 7 millió dinárt kapunk az idén donáció címén. Ez még véletlenül sem a kőolaj-járadék, amivel sokan összetévesztik a donációt. Ugyanis a kőolaj-járadék egy törvényes kötelezettség, amelyet a cég rendszeresen fizet, a támogatás ettől teljesen független dolog.
Mire szánják a 7 millió dinárt?
– A község egész területén hasznosítani fogjuk majd a pénzt. Öt projektumra kértük és kaptuk meg. Az egyiket a Tóthfaluban épülő gyermekjátszótér felépítésére költjük. Európai uniós szabvány szerint készül majd el ez a játszótér, fából, és egy adorjáni vállalkozó fog gyártani. Több helyen a községben már felállítottunk hasonló európai uniós szabványoknak megfelelő játszóteret. A tóthfalusit elsősorban a NIS-donációból kívánjuk megépíteni még az idén. Talán az ősz folyamán el is készül. A másik projektum alapján a magyarkanizsai vöröskereszt helyiséggondjait fogjuk megoldani. Régóta nincs megfelelő épülete a vöröskeresztnek. Úgy tervezzük, hogy a könyvtár melletti épületet – ami a község tulajdonában van – átalakítjuk, tatarozzuk, és teljesen felújítva a vöröskereszt rendelkezésére bocsátjuk. Remélem, mielőbb odaköltözhetnek majd. Jelentős lépésnek tartom ezt, mert a vöröskereszt nagyon aktív, az egész község területére kiterjedő tevékenységet folytat, különösen a véradás területén, s a szervezet munkájában bizony hátráltató az, hogy nem rendelkeznek megfelelő helyiséggel. Nagy gondot oldunk meg ezzel.
A többi három projektummal mit terveznek?
– Mindhárom projektum rendezvényhez kötődik. A Szent István-napi kenyérünnep pénzelését oldjuk meg majd részben a NIS-es forrásból, valamint a horgosi szüreti napokat. Ezenkívül még egy horgosi projektumot is ebből támogatunk majd, ami szintén a szüreti napokhoz kapcsolódik, de egy teljesen új rendezvényről van szó – gazda és vállalkozói találkozóról, de lesz mezőgazdasági kiállítás is –, amely három héten keresztül előadás-sorozatokkal együtt fog megvalósulni Horgoson.
Nyilas Mihály polgármestertől megtudtuk, hogy másodszor kap ilyen pályázati pénzt Magyarkanizsa, de nem klasszikus pályáztatás formájában történik ez, hanem maga a Szerbiai Kőolajipari Vállalat dönti el, hogy melyik községeket támogatja, milyen mércék alapján, és bekéri a szükségletekre vonatkozó kérelmeket a községektől, majd tárgyalásos megbeszélés eredményeként ők döntik el és választják ki, hogy mit kívánnak támogatni. Az ő pénzükről van szó, így kizárólag ők döntenek. Az önkormányzat szempontjából ez egy nagyon fontos támogatás, hiszen általában olyan projektumra kérnek pénzt, amelyet egyébként is prioritásként kezelnek, ha ezt a támogatást nem kapnák, akkor más forrásokból kellene megoldaniuk.