2024. július 16., kedd

A szakszervezet ellenzi a vízművek magánosítását

Az már nem titok, hogy folynak a tárgyalások az újvidéki Városi Vízművek privatizációjáról, de még homály fedi, kinek hoz ez hasznot (Fotó: Dávid Csilla)

Az idén minden valószínűség szerint életbe lép a közművesítési törvény, majd a gazdasági és regionális fejlesztési minisztérium a pénzügyminisztériummal közösen elkészíti a közvállalatok privatizációjának stratégiáját. A tranzíciós országok tapasztalataira hivatkozva a Vajdasági Önálló Szakszervezetek Szövetsége ellenzi a közművesítési vállalatok, közülük elsősorban a vízművek privatizációját.

A vízművek privatizációjából (elsősorban ez a közművesítési ágazat érdekli a külföldieket) senki másnak nem lesz haszna, csak annak, aki lehetővé tette a privatizációt, és annak, aki megveszi vagy bérbe veszi a céget – állítja Milorad Kotur, a tartományi közművesítési vállalatok szakszervezetének elnöke, majd állítását néhány példával is alátámasztja.

– Magyarországon három városban, Budapesten, Pécsett és Szegeden fogadták el a külföldi vállalkozók tőkéjét a vízművekben. Annak ellenére, hogy nem többségi tulajdonosok, az ügyvezetést átvették, a munkások nagy részét elbocsátották, jelentősen növelték a szolgáltatások díját, és mindezek mellett hatalmas pénzeket visznek ki az országból. Budapesten például a külföldi vállalkozó, aki a vízművek mindössze egynegyedét mondhatja magáénak, évente 4 milliárd forintot, körülbelül 150 millió eurót profitál. Ezt a pénzt pedig nem Magyarországon fekteti be, hanem külföldön. Nálunk egy családnak körülbelül 5 eurót kell havonta fizetnie az ivóvízért, Szegeden 30 eurót. Miután érvénybe lép az új törvény és elkészül a közművesítési vállalatok privatizációjának stratégiája, félő, hogy ugyanolyan helyzetbe kerülünk, mint a magyarországiak. Nyílt titok, hogy az újvidéki vízművek privatizációjáról már folynak a tárgyalások. A szakszervezet már négy hónappal ezelőtt tiltakozott ellene, de azt hiszem, véleményünkkel az ügyvezetés és a város nem törődik majd. Egyébként az Európai Unióban szinte valamennyi vízművet közjóként kezelik, és nincsenek magántulajdonban, sőt egyes országokban, mint például Hollandiában, törvény tiltja a magánosításukat.

Azon az értekezleten, amelyen a Vajdasági Önálló Szakszervezetek Szövetsége ismertette álláspontját a közművesítési vállalatok privatizációjáról, Drago Đokić, a szakszervezet városi tanácsának elnöke arra mutatott rá, hogy jelenleg a közművesítési vállalatok a politikusok kezében vannak.

– Ezeket a vállalatokat a politikum irányítja, ezek a vállalatok a politikai alkudozások tárgyai, és ez sem jó. Ennek következménye, hogy az újvidéki közművesítési vállalatokban kétezer óta 3500-ról 6100-ra emelkedett a dolgozók száma. A rossz beruházásokat, a rossz ügyvezetést mindig az előző hatalom követte el. Újvidék egyetemi város, olyan szakkádert nevel évről évre, amely kiválóan vezethetné ezeket az intézményeket, ezért szerintünk nincs szükség a külföldi ügyvezetésre, ugyanakkor el kell végezni a szóban forgó vállalatok depolitizálását is.

A szakszervezet arra is rámutat, hogy ha a vízműveket privatizálják, az önkormányzat nem pályázhat többé az Európai Unió fejlesztési pénzeire. Bankhitelekből kell majd elvégeznie a különböző beruházásokat, és a hitelek kamatjait nem a külföldi vállalkozó fogja fizetni, hanem a polgárok.