2024. november 27., szerda

Agonizál a bútorgyár

Több mint két éve nem kaptak fizetést az óbecsei Október 8-a dolgozói
Az elárvult gyárcsarnok

A hetvenes években még csaknem 600 dolgozója volt és három műszakban, külföldre termelt, ma a gyárcsarnok kong az ürességtől, nincs termelés, a megmaradt 51 dolgozó 2008 augusztusa óta nem kap fizetést, az adósság pedig megközelítőleg 300 millió dinár – az óbecsei Október 8. bútorgyár évek óta agonizál.

A 2007 februárjában mintegy 150 dolgozóval privatizált bútorgyárban 70 százalékos többségi tulajdonrészt szerzett Ivan Mesarošsal, 2009. február 24-én már szerződést is bontott a Köztársasági Privatizációs Ügynökség, mivel az új tulajdonos nem teljesítette a szerződés egyik alapvető kitételét, a folyamatos termelést. Az állam azóta több, pontosabba három csődbiztost váltott, de jobbra semmi nem fordult: a gyár továbbra sem működik, a tetemes adósságok miatt több mint két éve blokkoltak a gyár számlái, nincs áram-, víz- és telefonszolgáltatás, csupán a dolgozók munkaéveinek az összekötését sikerült kiharcolni.

Mivel időközben több kisrészvényes lemondott részvényjogáról, a privatizációs ügynökség vagyonrésze mára kb. 83 százalékosra gyarapodott, a vagyon értéke viszont zsugorodik, a kulcsgépeket ugyanis aprópénzért árverezte el az adóhivatal. A 300 millió dináros tartozás oroszlánrésze egyébként az Universal Bankot illeti, követelései vannak a DDOR-nak és az adóhivatalnak is, de az elmaradt járandóságok és a járulékok megfizettetése céljából a dolgozók is perelik az üzemet.

– Gondot jelentenek a csarnokunkban maradt gépek is, amelyeket nem értékesítettek az adóhivatal aukciója során. Állami tulajdonba kerültek, nekünk pedig kötelességünk vigyázni rájuk, ingyen. Az emberek megtörtek, idegesek. Jelenleg a gyár fölött jelzáloggal rendelkező Universal Bankkal folyó per köti le az erőforrásokat, és amíg e kérdés nem oldódik meg, tervezni sem lehet. A bank 150 millió dináros jelzáloggal terheli a céget, miközben a hitelt nem a bútorgyár, hanem a volt többségi tulajdonos, a Minex Trade vette fel – mondja Hamu István, aki június óta megbízott igazgatóként látja el feladatát.

Belgrádban a napokban az ügyben tárgyalás folyt, de annak kimeneteléről a vállalat jogi képviselője, egyben a cég igazgatóbizottsági tagja, Ljubomir Mandić egyelőre nem szolgál felvilágosítással.

Mára a belgrádi Organika jelentette be érkezését a bútorgyárba, akik a Minex Trade egymilliós tartozása fejében több mint 4 millió dinár értékben akarnak adósságot behajtani. Könnyen lehet, hogy üres kézzel távoznak, ugyanis lefoglalható ingósága a vállalatnak már nem maradt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás