A szabadkai gazdasági bíróság április 3-án csődeljárást indított az Ada Földműves-szövetkezetben a társulás vezetőségének javaslatára. Dr. Tóth Béla igazgató, Csúzdi István, a közgyűlés elnöke és Sutka Antal, a felügyelőbizottság elnöke elmondta, hogy az igazgatóbizottság március 19-ei kibővített ülésén a jelenlévők egyhangúlag támogatták a javaslatot, mivel nem akartak abban közreműködni, hogy a gabonatároló silótornyok, a kísérőlétesítmények és a 2,68 hektárnyi építkezési terület áron alul keljen el.
A csődeljárás elindítását megelőzően ugyanis több hitelező indítványára az adai községi bíróságon március 13-án végrehajtási eljárás során 92 millió dináros kezdőáron elárverezték a szövetkezet tulajdonában lévő gabonatároló silótornyokat. A licitáción az adai Mlinprodukt élelmiszeripari cég 61,3 millió dinárért vásárolta meg a 12 000 tonna kapacitású silót és a hozzá tartozó létesítményeket a területtel együtt. A vételárat március 18-án helyezte letétbe az adai bíróságon. A szövetkezet vezetői szerint azonban a gazdasági építmények könyvviteli értéke 188 millió dinár, ezt a községi vagyonjogi ügyészségi 2003 és 2004-ben elvégzett értékbecslései támasztják alá. Az árverésen a kilicitált ár ennek az egyharmadát sem érte el. Mint mondták, nem voltak hajlandók vállalni azért a felelősséget, illetve közreműködni abban, hogy az állami földterületen lévő társadalmi tulajdonú gazdasági létesítmény mindössze ennyiért találjon gazdára, jóllehet valós értéke ennél jóval nagyobb.
A földműves-szövetkezet vezetői elmondták, hogy elfogadták az árverésre megállapított 92 millió dináros kezdőárat, mivel nem volt pénzük az újabb értékbecslésre. Abban bíztak, hogy elkel ezen az áron a siló, és így kifizethetik a mintegy 70 millió dináros tartozást a hitelezőknek: az adai Mlinproduktnak, az újvidéki Metals Bank adai kirendeltségének, az óbecsei Sojaproteinnek, a belgrádi Bio Farmának, a Novi sad Biztosító és Viszontbiztosító Rt. (DDOR Novi Sad) szabadkai kirendeltségének, a pivnicei Agrogrnjának, az adóhivatalnak, valamint a húsz-onegynéhány munkásnak az öthavi elmaradt bért. Mint mondták, meglepte őket az alacsony vételár, és miután kiszámították, hogy az összeg nem elegendő a tartozások visszafizetésére, úgy döntött az igazgatóbizottság, hogy javasolja a csődeljárás elindítását. Megjegyezték, hogy a híresztelések ellenére erről az igazgatóbizottság dönt és nem a közgyűlés. Az árverés ellen viszont csak április 2-án lebbezhettek fel, miután megkapták a községi bíróságtól a végzést, hogy a Mlinprodukt letétbe helyezte a vételárat. A fellebbezésben a tulajdonbavétel folyamatának megszakítását kérték, amit a bíróság jóváhagyott.
Az adai szövetkezet vezetősége szerint a társaság teljes adóssága mintegy 80 millió dinár kamat nélkül, a társadalmi és állami tulajdont képező vagyona pedig mintegy 262 millió dinár a silóval, az adai székházzal, valamint a valkaisori és a völgyparti ingatlanokkal együtt. A vezetőség közölte, a szövetkezeti vagyon sorsáról ezután a Privatizációs Ügynökségnek, a hitelezőknek és a bíróságnak kell dönteni.