2024. november 25., hétfő

Mégsem jön az IKEA

Zátonyra futott a svéd beruházó és a szerb kormány tárgyalása
A közeljövőben nem épül IKEA áruház Szerbiában

A legújabb információk szerint a svéd IKEA áruház valószínűleg nem fog egyhamar Szerbiában kirendeltséget nyitni, azon egyszerű oknál fogva, hogy a tárgyalások az IKEA képviselői és a szerb kormány között zsákutcába jutottak. Ennek az az oka, hogy az IKEA meggondolta magát és úgy döntött, mégsem épít bútorfeldolgozó üzemet Szerbiában, s erről értesítette az itteni tárgyalófelet, arra hivatkozva, hogy a világválság miatt módosítani kényszerül az eredeti elképzelésén.

De nézzük hogyan is folytak a tárgyalások. Az elsődleges megegyezés értelmében az IKEA arra kötelezte magát, hogy 2012-ig egy feldolgozó gyárat épít valahol Szerbiában, a szerb kormány viszont azt vállalta, hogy telket talál számára, amelyen áruházat, vásárcsarnokokat építhet. Belgrádban sokáig keresték a megfelelő helyet, s végül a repülőtér közelében egy 72 hektáros területre esett a választás, amelyet jelenleg az állatvédelmi intézet használ. A telket kedvező áron, négyzetméterenkénti 50 eurós áron bocsátották volna a beruházó rendelkezésére, ami tulajdonképpen a piaci ár egyharmada. Az IKEA vállalta volna a gyár építését, 2000 munkás foglalkoztatását saját termékeik építését. A beruházás mintegy 300 milliós euró szintjén alakult volna.

Már abban is megegyeztek, hogy az elsődleges belgrádi áruházon kívül még négy helyen, Nišben, Újvidéken, Čačakon és Bubanj Potokon nyitnak majd 2012-tőt követően minden évben egy-egy elárusító helyet. A szerb kormány azt a javaslatot tette, hogy a gyárat Loznicában építsék fel, mivel ez a város a szerbiai fafeldolgozó és fakitermelő iparnak a központja, így a szállítás nem kerülne tetemes összegbe, de az IKEA szakértői úgy döntöttek, hogy a termékeket készítő gyárat S. Mitrovicán építik meg. Az előszerződés értelmében azt irányozták elő, hogy az IKEA évente a szerbiai beszállítóktól mintegy 100 milliós euró értékű árut vásárol fel, aminek köszönhetően a tönk szélén álló fafeldolgozó iparunk némileg életre kelt volna. Ez a beruházás Szerbiának legalább 1,2 milliárd euró bevételt jelentett volna.

Ám a közelmúltban az IKEA képviselői a szerb kormány részére egy újabb szerződésjavaslattal álltak elő, amelyben lényeges módosítást tapasztaltak az előzőkhöz képest. A szerb fél részéről továbbra is változatlanok maradtak a kötelezettségek, mely szerint versenypályázat nélkül, alacsony áron az IKEA rendelkezésére bocsátja a gyár és az áruházak kiépítésére alkalmas telket, valamint a közlekedési intézet ezeken a telkeken kiépítteti a gócpontokhoz vezető úthálózatot. Viszont az IKEA vállalat kötelezettségein jócskán módosított. Elsősorban azt kérték, hogy a 2012-re megszabott határidőt ne vegyék túl szigorúan, hanem idővel eldöntik, egyáltalán építenek-e Szerbiában gyárat és áruházat. Állítólag latolgatják azt, hogy Kelet-Európa más államaiban még négy IKEA üzletet nyitnak, az elkövetkező két év során. Nos a haladékkérés nyomban azzal is járt, hogy felvetették, hogy amennyiben elállnának a tervtől, hogy Szerbiában terjeszkedjen az IKEA, akkor természetesen a szerb kormányt kártalanítanák 10 millió euróval. Igen ám, de ehhez az összeghez nem irányoztak elő bankgaranciát, ami azt jelenti, hogy az adott összeget csak bírósági úton lehetne majd behajtani. Az említetteken kívül a svéd fél azt is javasolta, hogy az esetleges kiépített üzletközpontokban, amelynek a telkéhez potom áron juthatnak hozzá, jogukban álljon az IKEA tulajdonosainak a megépített üzlethelyiséget kereskedelmi áron más cégeknek kiadni.

Ezt hallva a szerb kormány megköszönte az IKEA érdeklődését, ám ha ezentúl valamit létesíteni szeretnének akkor versenypályázaton piaci feltételek mellett tehetik azt meg. Ebből ítélve, a tárgyalások bizonyára megszakadnak, az IKEA jövetele pedig teljesen bizonytalan marad.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás