2024. november 25., hétfő

A bankok vonzóbbak, mint a szalmazsák

Sokan előre latolgatják, hogy az idén vajon milyen újítást vezetnek majd be a pénzintézetek

A Szerb Nemzeti Bank által nyilvánosságra hozott legutóbbi adatok szerint a szerbiai bankokban jelenleg 5 milliárd eurót tartanak a polgárok. Ez arról tanúskodik, hogy a pénzintézetek iránti bizalom az év eleje óta egyre fokozódik, s az emberek mindinkább hajlanak arra, hogy betegyék a bankba és lekössék a megtakarított pénzüket.

(Fotóillusztráció: Dávid Csilla)

Bizonyára emlékszünk még rá, hogy tavaly októberben, amikor a gazdasági válság híre eljutott hozzánk, szinte sorban álltak a polgárok a bankok előtt, és egymás után vették ki a pénzüket. Ekkor állítólag egymilliárd dinárt vettek fel egy hónap alatt, s ez az ütem folytatódott januárig. S akkor történt valami, ami megváltoztatta a lakosság viszonyulását a hazai pénzintézetekhez.

Konkrétan két dologról van szó. Az egyik: az állam az addigi 3000 eurós helyett 50 000 eurós garanciát vállalt a banki lekötött összegekért, magyarán, ha netán tönkremegy a bank, akkor az állam kifizeti az adósságot. A másik meggyőző érv pedig az volt, hogy a bankok egyre-másra versengeni kezdtek abban, hogy ki ígér nagyobb kamatot a lekötött pénzekért. Ez olyan kecsegtetőnek bizonyult, hogy a polgárok nem tudtak ellenállni. S időközben elrendeltek még egy harmadik intézkedést is, ugyanis az állam lemondott a betétek után kirótt adóról, tehát felszabadították a polgárokat a 20 százalékos adófizetési kötelezettség alól a valutára vonatkozóan. Ez korábban is fennállt már a dinártakarékosság esetén, ezúttal pedig – mivel nagy szükségük volt a bankoknak az euróra és más valutára – erre vonatkozóan is megtették a szükséges lépést.

Mindennek az lett a következménye, hogy a polgárok bizalma a korábbi rossz tapasztalatok ellenére, a kedvező feltételek hatására nőtt a bankok iránt. Eleinte az volt a leggyakrabban előforduló jelenség, hogy látra szóló betétet nyitottak a bankoknál. Ennek megvolt az az előnye, hogy bármelyik pillanatban felvehették a pénzt, de amikor látták, hogy ez az összeg így nem sokat kamatozik, az egyéves lekötésre viszont némelyik bank akár 8 százalékos kamatot is fizetett, akkor megváltozott a viszonyulásuk. Jelenleg az a helyzet, hogy egyéves lekötésre elhelyezett összegek a bankban az összes betétnek a 30,3 százalékát teszik ki, a látra szóló betétek 25,6 százalékban vannak jelen, a több mint egyéves lekötés 15 százalékos, a három hónapra szóló 13,6, a féléves pedig 14,6 százalékos. A legtöbb betétnek a lekötési idejét úgy rögzítették, hogy október végén, november elején járjon le, annál az egyszerű oknál fogva, mert ekkor van a takarékossági hét. Ebben az időszakban a bankok nagyon kedvező kamatot ígérnek, és különböző kecsegtető csomaggal kedveskednek az ügyfeleiknek. Sokan előre latolgatják, hogy az idén vajon milyen újítást vezetnek majd be a pénzintézetek, emelik-e a meglevő kamatösszegeket, vagy más meglepetéssel szolgálnak majd az ügyfeleiknek. Ha ésszerűen végiggondoljuk a mostani kamatpolitikát, akkor azt kell mondanunk, hogy a mostaninál magasabb kamatot aligha ígérhet egy magára valamit is adó, komoly pénzintézet.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás