Szinte már biztosra vehető, hogy januártól a szerb kormány beindítja az állami adminisztráció reformját. Ez azt jelenti, hogy mind a három szinten, tehát a köztársasági, a tartományi és az önkormányzati közigazgatásban leépítés várható. Egyelőre teljes bizonyossággal nem tudjuk megmondani, hogy milyen arányú elbocsátást terveznek a tisztviselők körében, de úgy hírlik, hogy kezdetben 10 százalékosat.
Az egyértelmű, hogy az adminisztráció leépítését az állami közigazgatás köztársasági szintjével kell kezdeni, de ugyanilyen fontos a létszámcsökkentés és a tartományi szerveknél és a helyi önkormányzatokban is. Az eddigiek során teljes biztonsággal elkészített kimutatás még nem készült, tulajdonképpen most folyik az elemzés és a felmérés, hogy az önkormányzatokban hány dolgozóra lenne feltétlenül szükség, azaz mennyi az optimális az önkormányzatok működtetéséhez. Az elemzés alapjául a nemzetközi porondon és Európában elfogadott mércéket veszik, mely szerint kiszámítják, hogy ezer lakosra körülbelül egy tisztviselő kell hogy jusson. Ez alapján szabják meg, hogy hol mekkora adminisztrációs gépezetre van szükség. Az eddig meglévő adatok alapján a kormánykörökből kiszivárogtak olyan hírek, hogy egyes önkormányzatokban 40–50 százalékos a munkaerő-túltengés.
A január 1-jétől esedékes 10 százalékos leépítés a folyamat csupán első szakasza, mert úgy tervezik, hogy 2010-ben még legalább két körben felülbírálják, hogy voltaképpen hány dolgozóval tudnák optimálisan működtetni az önkormányzatokat, így a leépítés három szakaszban történne.
Ahhoz, hogy január elsejétől zökkenőmentesen meg tudjon valósulni a reform, szükséges, hogy az állami tisztviselőkről szóló törvényt mielőbb elfogadják. Ha ez megtörténik, akkor könnyebben tudnák megvalósítani az ésszerűsítést, és meghatározni azt, hogy kiket kell elbocsátani, kik a munkaerő- feleslegek, mely folyamatok szükségtelenek, és miként kellene az állami adminisztrációt hatékonyabbá tenni. Azokról, akik munkaerő-feleslegnek bizonyulnak, a munkaviszonyról szóló törvény gondoskodna, hiszen ez alapján megállapítanák, hogy mennyi végkielégítést kaphatnak, ami nyomban megkönnyítené a folyamat lebonyolítását.
Való igaz, hogy teljes pontossággal nem tudjuk megmondani, hogy mennyi a munkaerő-felesleg az állami adminisztrációban, de arról talán hozzávetőleges adattal rendelkezünk, hogy kb. félmillióan dolgoznak ebben a szektorban. A Világbank felmérése szerint a legkevesebb munkaerő-felesleg az egészségügyben van, kb. 15 százalékra tehető, viszont a köztársasági pénzügyi és oktatási minisztérium kötelékén belül mintegy 95 000 foglalkoztatott van, a honvédelmi minisztériumnál 47 000, az igazságszolgáltatásban és a szociális biztosításban, valamint az önkormányzatoknál 180 000 foglalkoztatottat tartanak számon. A statisztikai hivatal adatai pedig arról tájékoztatnak bennünket, hogy júliusban a Szerb Köztársaság által alapított közvállalatban az átlagfizetés 67 000 dinár volt, azokban a közvállalatokban, amelyek a helyi önkormányzatok fennhatósága alá tartoznak pedig 51 000 dinár volt az átlagfizetés.