Kezdetét vette a fokozottabb lakáskeresés időszaka Újvidéken, ami – a jól bevett szokások szerint – az árak emelkedését is maga után vonja. A közelgő szemeszterkezdés és az azt megelőző vizsgaidőszak tömegesen elindítja a vidéki egyetemistákat a székvárosba, s közülük sokan új lakást is keresnek, mert még a nyári szünet előtt felmondták a régit – takarékoskodva ilyen módon is, már amennyire takarékoskodni lehet lakásbérléskor...
Az idei lakáskereső láz mintegy 20 százalékos áremelkedést váltott ki. Ha csak egyetlen hónappal is visszamegyünk az időben, eszünkbe juthat, hogy akkor mindenki a lakbérek jelentős csökkenéséről beszélt, ami minden évben tapasztalható a „holtszezon” idején, viszont az idén tényleg sokkal kifejezettebb volt, egyrészt a sűrűn emlegetett gazdasági válság, másrészt az egyre növekvő lakáskínálat miatt. Akkor még lehetett abban bízni, hogy az árak, ha emelkednek is szeptemberre, mégis alacsonyabbak lesznek az előző évinél. Most már viszont teljesen világos, hogy ilyesmiről szó sincs, s válság ide, többletkínálat oda, a lakástulajdonosok továbbra is megalapozottnak tartják a korábban megszabott magas áraikat. Az árakat egyrészt ez, másrészt pedig az a tény tartja csillagászati magasságban, hogy a lakást kiadók nagy részének e pénzkereset jelenti ha nem is az egyetlen, de kétségkívül a legjelentősebb bevételi forrást.
A konkrét ár természetesen függ attól, hogy a város melyik részén van a lakás, mikor épült, milyen bútorokkal van felszerelve, s milyen – sajnos sok tulajdonos által luxusnak tartott – egyéb tulajdonságokkal rendelkezik, mint például vezetékes telefon, internet, légkondi. Mégis, úgy tűnik, az árra a leginkább a lokáció van hatással, így jelenleg ugyanolyan típusú és felszereltségű garzonlakást a sugárút közelében, a Limánon, a város központjában vagy az Újvidéki Vásár közelében havi 200 euró feletti áron bérelhetünk, ugyanakkor a Heréskert és az Újtelep városrészekben már 120-140 euróért is találni. Ez a helyzet a jellemző a nagyobb, két-három szobás bútorozott lakásokra is, melyekért a Limánon, a központban és a Felszabadulás sugárút környékén havi 400 eurót kell fizetni, a távolabb eső városrészeken pedig 200-300 eurót. Az esetek 90 százalékában foglalót is kérnek, ami általában egy teljes lakbért tesz ki. A rezsiköltségeket persze a bérlőnek kell fizetnie, kivéve szobák kiadása esetén.
Az udvari lakások egy külön árcsoportot képeznek, lényegesen alacsonyabbat a fent említett áraknál. Százhúsz euróért nem ritkán távfűtéses, egy- vagy kétszobás udvari lakást lehet bérelni, de akár jutányosabb ár is elérhető további alkudozások során, különösen akkor, ha megígérik a lakók, hogy egész évben maradni fognak. A női nem elsőbbséget élvez a lakásbérlés esetén – az apróhirdetések nagy része kihangsúlyozza, kizárólag egyetemista lányok vagy munkaviszonyban lévő nők jelentkezhetnek. Legnehezebb lakást találni az egyetemista fiúknak, még a munkaviszonyban lévő férfiakat is előnyben részesítik a tulajdonosok.