2024. július 16., kedd

Az idén kevesebb lesz a kamat

Ízelítő a takarékossági hét kínálatából
Az idén nem döntenek rekordot az ígért kamatok

Vasárnap, november 1-jén kezdődött a takarékossági hét és november 7-éig, azaz szombatig fog tartani, amikor is a bankok talán versengve egymással, különböző kedvezményekkel kecsegtetik az ügyfeleket. Úgy tűnik, az idén nem fognak rekordot dönteni a kamatláb magassága tekintetében, ugyanis az eddigiek alapján az mondható, hogy 6–8 százalékos a maximális kamat, amellyel a pénzintézetek csalogatják az ügyfeleket, ami a tavalyi ígéretözönhöz képest 2,5 százalékos visszaesést jelent.

Persze a bankok előtt világos, hogy valamit nyújtani kell az ügyfélnek, így ha már meghökkentően magas kamatlábat nem ígérhetnek, akkor valami mással csábítják a klienseket, például különböző ajándékokat, vagy tárgysorsjátékot, esetleg egyéb más kedvezményeket ígérnek.

Az elmúlt öt év során Szerbiában meglehetősen nagy népszerűségnek örvendett a takarékossági hét, hiszen a lakosság java része várta ezt az időszakot, s ilyenkor kötötték le a megtakarított pénzüknek a legnagyobb részét. Évente, akár egymilliárd euró is vándorolt a bankokba. Tavaly ez a folyamat megszakadt, hiszen a gazdasági válság a takarékossági hét idejére már éreztette hatását nálunk is, s ezért a polgárok bizalmatlanokká váltak a bankokkal szemben, és óvatosabbak lettek.

A bankok a tartózkodásra úgy reagáltak, hogy a takarékossági hetet meghosszabbították tavaly november végéig, sőt voltak olyan pénzintézetek amelyeknél az év végéig tartott a takarékosság reklámozása. Egymást túllicitálva kedvezőbbnél kedvezőbb kamatokat ígértek, általában 7–10 százalékosat, de volt ahol a 12 százalékot is elérte a kamatláb magassága és a lekötési határidőt is hajlamosak voltak lerövidíteni, egy évről előbb hat hónapra, majd háromra.

Az idén ilyesmire ne számítsunk, nem lesz se túlságosan kedvező kamat, se kedvező pénzlekötési feltétel.

Ragadjunk ki néhány példát, hogy ki milyen egyéb kínálattal próbál ügyfelet csalogatni. Az Eurobank EFG az úgynevezett előre kifizetendő kamatlábat vezette be, tehát az egy évre lekötendő összegre 6 százalékos kamatot ígér, azzal hogy a lekötés pillanatában előre kifizetik a megszabott kamat összegét. Ezen felül kecsegtetik az ügyfelet a Master Card és a VISA Electron bankkártya megajándékozásával. A Raiffeisen Bank 7 százalékos évi kamatot kínál, s ezen kívül tárgysorsjátékot, több bogárhátút sorsolnak ki a náluk takarékoskodók között és egy lakást Belgrádban. Talán az UniCredit Bank ötlete a legcsábítóbb, ugyanis úgynevezett dupla kamatot ígér, a náluk takarékoskodóknak és annak, aki ezt a lehetőséget választja 8,35 százalékos kamatot fizet. Állítólag az ügylet a következőképpen néz ki. Ha valaki takarékossági hét idején leköt 10 000 eurót, 12 hónapra nyomban felveheti az ezért járó 835 eurós kamatot, majd ezt az összeget is hozzácsatolná a már lekötött 10 000 eurójához, s természetesen azt is egy évre leköti, s ezért az összegért is előre megkapja a 69,72 eurós kamatot, amit zsebre téve nyugodtan hazavihet, viszont az egy év eltelte után felveszi a lekötött 10 835 eurót. Biztos sokaknak tetszik majd ez az ötlet, de egy szépséghibája van a dolognak, ugyanis az idén felmentették a deviza lekötéseket az adófizetés alól, ami egyébként a betét 20 százalékát tette ki, s ez valóban érvényes is lesz december 31-éig, viszont arra vonatkozó adataink egyelőre nincsenek, hogy jövőre mi fog történni. Márpedig ha 2010-ben ismét kamatot irányoznak elő, azt a bank a lekötött összegből a felvétel előtt könyörtelenül le fogja vonni.

Diana Dragutinović pénzügyminiszter mindeddig nem volt hajlandó nyilatkozni arról, hogy visszaállítják-e a betét után járó adót vagy sem, úgy látszik nem állt szándékában megkönnyíteni a pénzintézetek dolgát, viszont kiszűrődtek a pénzügyminisztérium berkeiből olyan hírek, ha nem is a 20, de a 10 százalékos adót jövőre vissza fogják állítani.