A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint az idén eddig 3798 alkalommal ellenőrizte az illetékes felügyelőség a növényi és vegyes eredetű élelmiszercikkek minőségét. Kétszáz alkalommal a különböző piacokon végeztek minőségvizsgálatot és 33 974 ellenőrzést jegyeztek fel az állatorvosi felügyelők. Egy-egy ilyen akciónak az volt az eredménye, hogy a növényi eredetű élelmiszercikkek esetében a megvizsgált termékeknek 15,7 százalékát nem találták megfelelő minőségűnek, és megsemmisítésre ítélték.
Az élelmiszerek ellenőrzése alkalmával leginkább a következő összetevőkre figyelnek oda: vajon az áru megfelel-e a termékcímkén feltüntetett előírásnak, lejárt-e a szavatossági idő, engedélyezett-e az árusítás módja, és hogy a laboratóriumi vizsgálatot elvégezték-e egy-egy adott élelmiszercikken. Amikor a felsoroltak közül valamelyik tényező hiányzik, akkor kivonják a forgalomból az adott élelmiszert, és ezeket megsemmisítik.
Az élelmiszeriparban az idén eddig 63 794 kg és 9757 liter árut semmisítettek meg, amelynek az értéke csak a növényi és a vegyes eredetű cikkekre vonatkozólag mintegy 5 millió dinárt volt. Az érdekesség kedvéért megemlítjük, hogy 171 kg lisztet, 4129 kg kenyeret és péksüteményt, 1646 kg tésztát, 588 kg cukrot, 239 liter étolajat, 212 liter gyümölcslevet, 99 kg konyhasót és 3507 kg fűszert találtak minőségileg nem elfogadhatónak és ítéltek megsemmisítésre.
Az egészségügyi ellenőrök 200 szerbiai piacon rajtaütésszerűen száztízféle gyümölcsből és zöldségféléből vettek mintát, s azt alapos elemzés alá vetették. Különösen a paradicsom, paprika, a káposzta és az őszibarack esetében találtak kivetnivalót. Az állatorvosi felügyelőség 33 974 alkalommal ellenőrzött vágóhidakat és más húsfeldolgozó üzleteket, helyiségeket, aminek következménye az lett, hogy a szavatossági idő lejárta miatt 611 620 kg tőkehús, 43 450 kg feldolgozott hústerméket találtak fogyaszthatatlannak, s ezenkívül 9535 liter tejet és 11 135 kg tejterméket semmisítettek meg. A hús és tejtermékek esetében különösen nagy gondot okoz az, hogy nem tudják a termék eredetét, sok ilyen jellegű élelmiszercikk illegális úton kerül az üzletekbe, ezért azt tanácsolják a vásárlóknak, hogy tudatosan keressék a termékeket és minden adatra külön figyeljenek oda. Legfőbb szabály, hogy minden élelmiszercikket olyan üzletben kell vásárolni, amely az adott termékek árusítására szakosodott. Különösen figyeljenek oda a vásárlók a termékcímkére, avagy a leírásra, mert ha ezek a fontos adatok hiányoznak, az mindjárt gyanúra ad okot. Nemcsak az a fontos, hogy miből és hogyan állítják elő az élelmiszert, hanem nagyon lényeges a szállítás és a raktározás módja, és az árusítóhelyen történő tárolás. Ha ezek az adatok hiányoznak az árucikk leírásából, az semmi jót sem jelent. Természetesen a szavatossági idő feltüntetése is egy alapvető feltétel. A felügyelők tapasztalata, hogy éppen ezen a téren történik a legtöbb hamisítás, az eredetileg feltüntetett szavatossági idő tetejére újabb címkét ragasztanak. Bárki, bárhol ehhez hasonló dolgot tapasztal, nyomban jelentse a felügyelőségnek, és az üzletben kötelesek megadni nekik a felügyelőség telefonszámát. Csak az efféle tudatos magatartással küzdhetünk a visszaélések ellen, s mivel a büntetések igen magasak, előbb-utóbb az üzletek vezetői az árusítóhelyeken dolgozók is rájönnek, hogy nem érdemes hamisítani. A büntetés esetenként akár 3 millió dinárig is terjedhet.