2024. november 27., szerda

Elkerülni a falusiasodást, gyarapítani a községet

Ada község fejlesztési stratégiájában első helyen áll az ipari zóna fejlesztése, a híd befejezése és a regionális út építése

Sorozatunkban összefoglaljuk községeink fejlesztési stratégiáját, melyben arra szeretnénk fényt deríteni, hogy egy-egy városvezetés milyen konkrét beruházásokat tervez a közeljövőben, hol nyílnak új munkahelyek, és egyáltalán mekkora erőfeszítéseket tesznek a polgárok életfeltételének javítása érdekében.

– Községünk jelenlegi stratégiáját az előző községi vezetőség dolgozta ki – mondta Bilicki Zoltán, Ada polgármestere. – A fejlesztési stratégiát 2005-ben hozták meg, a tervek 2012-ig szólnak. A stratégia átalakítása folyamatban van, mivel részben hiányos volt, ugyanakkor minden stratégiát állandóan át kell alakítani az új célkitűzések miatt. A jelenlegi községi vezetés fejlesztési stratégiájából három kulcsfontosságú beruházást kell kiemelni: az ipari zóna fejlesztését, a Tisza-híd befejezését és a Temesvár–Eszék útvonal kiépítését. Az útvonal kilenc községet érint. A romániai Temesvár és a horvátországi Eszék képviselőivel együtt a napokban Adára látogattak a községek vezetői. A találkozón együttműködési megállapodást írtak alá, amely alapján közösen lobbizhatnak EU-s, szerbiai és tartományi pénzeszközökért. Ezt a módot tartom a leggyorsabbnak, hogy Ada község kiutat nyerjen az autópályára, de ez a beruházás minden érintett község számára jelentős lenne. Célunk, hogy Vajdaságon át kialakítsuk a leggyorsabb és legrövidebb kelet–nyugat irányú útvonalat. Jelenleg ilyen útvonal nincs. A vasúti, a folyami és a közúti közlekedésbe a főútvonalak észak–dél irányba futnak. Szerintem a következő 5-6 évben az infrastrukturális beruházások kerülnek előtérbe, ezért kezdtünk lobbizni a kelet–nyugat irányú útvonalért, amely Ada községen haladna át. Ezt nagyon fontosnak tartom ahhoz, hogy Ada község ne falusiasodjon el. Sajnos, az észak–déli útvonaltól távol esünk, ezért ez az egyetlen esély, hogy községként megmaradjunk és növekedjünk. A kezdeti fázisban regionális út lenne, ez az elvárás reálisabb, de végül is jobb lenne a félautópálya. A húsz évvel ezelőtt kidolgozott vajdasági stratégia szerint Szenttamáson, Óbecsén és Törökbecsén haladt volna át a kelet–nyugat irányú útvonal, akkor azonban az adai híd még nem létezett, és ami nagyon fontos, ez rövidebb útvonal lenne. Ezzel az útvonallal szoros összefüggésben van az ipari zóna fejlesztése és a Tisza-híd befejezése. Valójában így lenne igazából nagy jelentősége a hídnak. Az ipari zóna is igazából akkor válik jelentőssé a más községek ipari zónájához képest, ha meglesz a kiutunk az autópályára és össze leszünk kötve Romániával és Horvátországgal – hallottuk Ada polgármesterétől.

A helyi gazdaság fejlesztését hívatott szolgálni az az együttműködési megállapodás is, amelyet november végén írt alá a helyi önkormányzat és a községi iparosok egyesülete. Az elképzelések szerint a mintegy 600 tagot számláló egyesület kapcsot képezne a helyi önkormányzat és a vállalkozók között. A polgármester szerint az egyesület feladata, hogy felmérje a kisvállalkozók szükségleteit, a községi gazdaságpolitika hiányosságait, valamint javaslatokat tegyen az önkormányzatnak, hogy az hogyan és miben segíthet a gazdasági szféra szereplőinek.

Az adai önkormányzat fontosnak tartja a községi oktatási-nevelési intézmények fejlesztését is. Jelenleg Adán és Moholon nyolc óvodai épületet újítanak fel a tartomány támogatásával. Bilicki Zoltán megjegyezte, hogy igyekeznek megőrizni és fejleszteni a Műszaki Középiskolát is, ennek érdekében a közelmúltban úgy határozott a községi tanács, hogy az önkormányzat megvásárolja az iskola melletti telket, amelyen kollégiumot alakítanának ki. A tervek alapján a kollégium 50-60 férőhelyes lenne. Szeretnék növelni az Adán tanuló diákok létszámát, valamint az esetleges befektetők számára biztosítani a megfelelő szakképesítésű munkaerőt.

A községi fejlesztési stratégia része a turizmus fejlesztése is. A moholi határban lévő gyógyforrás vizsgálata és az ehhez kapcsolódó projektumok a fürdőturizmust kívánják megalapozni. A sportturizmus fejlesztését szolgálná az adai rekreációs parkban épülő sportpanzió. Az épületet a 2007-es munkásolimpiára tervezték átadni, de pénzhiány miatt elhúzódott a létesítmény befejezése, a munkálatok idén november derekától folytatódtak. A polgármester reményei szerint az idén elkészül a sportpanzió, ahova már megvásárolták a bútorzatot, amit még az előző községi vezetés rendelt meg Belgrádban.

A nyáron filmet forgatott Adán Đorđe Balašević. Az újvidéki Salajka produkciós ház a forgatáshoz több épületet ácsoltatott fából az adai strandon és a Budzsákban. A helyi önkormányzat az építményeket szeretné felhasználni az adai rekreációs központba tervezett kultúrközpont kialakításához. Bilicki Zoltán elmondta, hogy többször tárgyaltak a Balašević család tulajdonában lévő Salajka céggel. A végleges terv szerint a filmvárost a strand területéről átköltöztetik a rekreációs parkba, a motoros találkozók helyszínére. A tervek szerint a helyszínen kultúrközpont épülne teljes infrastruktúrával, szabadtéri színpaddal, amelyhez pályázati pénzből montázstetőt és hangosítást vásárolnának. A helyszínen a nyári hónapokban hétvégenként színházi előadásokat és filmvetítéseket szerveznének. Az elképzelések szerint a kultúrközpont része lenne a filmváros is. A polgármester szerint a filmváros egyik-másik épületét kávézóvá vagy pizzériává alakíthatnák majd. Bilicki Zoltán megjegyezte, az önkormányzatnak nem kell fizetnie a filmvárosért, arra fognak törekedni, hogy az épületek áthelyezése a község számára ne kerüljön pénzbe.

Az adai önkormányzat támogatja az egészségügyi intézmények további bővítését Adán és Moholon. A polgármester elmondta, hogy Moholon valószínűleg megvásárlásra kerül az egészségház mellett lévő egykori banképület, ahol gyógyszertárat és orvosi lakásokat alakítanak ki. Adán pedig folyamatban van az épület kibővítése egy gyerek- és nőgyógyászati osztállyal. Az önkormányzat tervei között szerepel az állandó egészségügyi ellátás biztosítása Törökfaluban. Ehhez a tartománytól kértek szakembert, várhatóan még az idén választ kapnak kérelmükre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás