Szerbia júniusban 69,3 millió euróval csökkentette közadósságát, így egymás után ez a harmadik hónap, amelyben sikerült lefaragnia tartozásaiból. E nem is jelentéktelen csökkenést is beszámítva június végén az ország államadóssága 18,9 milliárd eurót tett ki. Ez azt jelenti, hogy a hazai össztermékhez (GDP-hez) mért aránya a múlt hónap végén 57,4 százalék volt – közölte a múlt hétvégén a gazdasági és pénzügyminisztérium.
Nem mindenki ért egyet a pénzügyminisztérium számításaival. Az egyik legnevesebb szerbiai közgazdász, Mlađen Kovačević úgy véli, az ország államadóssága reálisan mérve már elérhette a GDP értékének 90 százalékát, sőt akár száz százalék fölött is lehet. A Privredni preglednek nyilatkozó szakember érvei szerint a túlértékelt szerb valuta miatt a számok tévesen tükrözik a valós helyzetet. Kovačević állításával a következő összefüggésre utalt: az erős dinár miatt a GDP értéke magasabbnak tűnik a valós értéknél, az adósság pedig – amelynek nagy része euróban vagy dollárban számítódik – kisebbnek tűnik annál a valós tehernél, mint amely az ország és polgárai vállára nehezedik kamatostul visszafizetendő kötelezettségként.
– A dinár értékvesztése után az államadósság is növekedni fog. A közadósság nagyobbik részének értéke reálisan felmérve sokkal nagyobb annál, mint amit a kimutatások tükröznek, és tovább fog nőni a szükségképpen bekövetkező árfolyamváltozások után. Nem tudhatjuk a Szerbiai Nemzeti Bank szándékát a túlértékelt dinárt védelmezésében, és hogy mennyi pénzt hajlandó erre fordítani az ország valutatartalékaiból. A dinár erősítése azonban ésszerűtlen volna a jelenlegi feltételek között, amikor a túlértékelt hazai valuta miatt a behozatali termék versenyképesebb a szerbiainál – állítja Kovačević.
Mindez, figyelmeztet, előreláthatóan tovább növelheti az ország külföldi valutában számított eladósodottságát.
