2024. november 26., kedd

Konkurenciaképesség és kapcsolatteremtés

A hamarosan startoló SECEP program lényege a kis-és középvállalatoknak a multinacionális óriásokkal való összekötésében jut kifejezésre

A Vajdasági Gazdasági Kamarában tegnap bemutatták a SECEP programot, azaz a hazai kis- és középvállalkozások konkurenciaképességének fejlesztésére, illetve a kivitel növelésére vonatkozó projektum részleteit.

A programot az Európai Unió finanszírozza, és a SIEPA, a külföldi beruházásokat és kivitel növelését serkentő ügynökség vezeti. Összesen nyolcvan szerbiai cégnek van lehetősége bekapcsolódni a projektumba, melyben a hazánkban üzletelő multinacionális cégek is részt vesznek, s velük, kétségkívül, hasznos lehet a kisebb vállalatok számára a kapcsolat megteremtése és az esetleges üzleti együttműködés létrehozása.

A SECEP programot Nenad Božanić, beszerzési kérdésekben illetékes szaktanácsadó mutatta be a megjelent vállalkozóknak. Az egyik leglényegesebb feladatnak tartja a konkurenciaképesség javítását, ennek eléréséhez a program megfelelő szaktanácsadást és technikai segítséget tud nyújtani. A programban az ipar öt különböző területére szakosodott cégek vehetnek részt: a gépkocsiipar, a fémfeldolgozó-ipar, az elektronikával, az információs technológiával, valamint a csomagolással foglalkozó vállalatok. Ahhoz, hogy a február közepéig benyújtható jelentkezéseiket megtehessék, az adott cégeknek legkevesebb három év üzleti tapasztalattal, valamint 20 és 250 fő közötti foglalkoztatottal kell rendelkezniük, ezenkívül évente legalább félmillió eurós forgalmat kell megvalósítaniuk. Feltétel az is, hogy az állammal szembeni adósságukat rendezniük kell.

Ratko Filipović, a Vajdasági Gazdasági Kamara alelnöke a projektum ismertetése előtt a média képviselőinek elmondta, hogy az export kapcsán felmerülő gondok igen meghatározóak Szerbiában, de Európa többi országában is, a gazdasági válság által előidézett körülmények miatt. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az ilyen programok konkrét eredményeket, pozitív változásokat hozhatnak a gondokkal küszködő kisebb cégeknek. Hozzátette, nem lehetünk biztosak abban, hogy az elmúlt év végi adatok a kivitel, és általában véve a gazdaság ébredezéséről mérvadóak és biztosra vehetők. Legjobb lesz, ha majd az új év első három hónapjának mérlege alapján jelentjük ki, hogy a gazdaság valóban zöld ágra vergődött.

Andrija Bednarik, a SIEPA képviselője elmondta, ügynöksége a kamara meghívására érkezett a találkozóra, hogy közvetlen módon tudjon beszámolni a vállalkozóknak az általuk nyújtott szolgáltatásokról, melyek megkönnyíthetik azok üzletelését, termékeik külföldön történő értékesítését. A SIEPA kapcsolatteremtéssel, bemutatókon való részvételek biztosításával, a vállalkozók felkészítésével, potenciális üzletfelek összekapcsolásával a konkurenciaképesség javítását szorgalmazza. Arra a kérdésre, mennyi pénzt fordítottak tavaly az üzleti kapcsolatkötések serkentésébe, és ez milyen eredménnyel járt, Bednarik elmondta, összesen 41 millió dinárról van szó, melyet konkrét programok támogatására használtak fel, az eredmény tehát azonnalinak nevezhető.

Nenad Božanić beszerzési szaktanácsadó a SECEP lényegét a multinacionális vállalatok részvételében látja, abban, hogy a piacon sokkal kisebb energiával jelenlevő cégek kapcsolatba léphetnek a „nagyokkal”, és így jelentősen javíthatnak helyzetükön.

A projektum ismertetését követően a vállalkozóknak alkalmuk nyílt nyilvánosan megvitatni az azzal kapcsolatban felmerülő konkrét, egyedi kérdéseket is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás