2024. július 16., kedd

Katasztrófavédelem határok nélkül

Kiképzésen a vajdasági önkormányzatok képviselői

A Vajdasági Vöröskereszt a tartományi kormánnyal közösen árvízvédelmi projektumot készített a helyi önkormányzatok és a tartomány részére, ám mint a közelmúlt eseményei bebizonyították, a természeti katasztrófák ellen csakis együttesen, közös erőbevetéssel érdemes fellépni. Erre a legújabb törvényes rendelkezések is kötelezik a kisebb-nagyobb területi egységeket, hogy akár határon átnyúló együttműködések keretében tevékenykedjenek – mondta tegnap Boris Barjaktarović tartományi kormányfőhelyettes az Újvidéki Vöröskereszt székházában megtartott kétnapos katasztrófavédelmi tanácskozás és kiképzés megnyitóján.

Tekintettel arra – mondta –, hogy a katasztrófavédelemre szükség van, de nehéz erre a célra pénzt előteremteni, a tartományi kormány Magyarországgal közösen pályázott, és a projektum a Magyarország–Szerbia IPA Határon Átívelő Programban, az Európai Unió társfinanszírozásában valósulhatott meg. A projektum hordozói a Vajdasági Vöröskereszt és a magyarországi Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégió nonprofit szervezet.

Szűcs Tamás,a DKMT Eurórégió Katasztrófavédelmi Projektum magyarországi koordinátora tegnap elmondta, hogy a Duna–Körös–Maros–Tisza Eurórégió a magyarországi Dél-Alföldi Régiót (Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megye), a romániai Nyugati Régiót (Arad, Hunyad, Krassó-Szörény és Temes megye), valamint szerbiai oldalról a Vajdaság Autonóm Tartományt egyesíti. Térségünk olyan földrajzi egység, hogyha jön a baj, mindenkit egyaránt sújt, és önerőből senki sem védheti meg magát. Ezért a kölcsönös segítségnyújtáson kívül az Eurorégiónak az célja, hogy támogassa és ösztönözze az önkormányzatokat, a helyi közösségeket, a gazdasági szereplőket és a polgári csoportosulásokat annak felismerésében, hogy olyan intézkedések meghozatalára is szükség van, melyek túlmutatnak egy térség és akár a nemzet fogalmán is.

– Mostanára kialakult egy olyan szakmai alapja az együttműködésnek, hogy ha bármely országban bekövetkezne a probléma, mindhárom csapat a helyszínre tud sietni, és minden viszonyok mellett képes működni. Nem csupán az árvízvédelem terén, hanem más, akár emberéletek mentésében is alkalmazhatóak – mondta Szűcs Tamás, majd hozzátette: ezeket a csapatokat fenn kell tartani, habár erre jut a legkevesebb pénz. Amikor bekövetkezik a baj, sokkal többe kerül a következmények elhárítása. – Ez a pályázat amelyen részt veszünk, jól szolgálja a megelőzést. Ha nincs ismeretünk arról, hogy létezik a DKMT Rescue szervezet, akkor nem is alkalmazhatják őket. Azért volt szükség megszervezni a tegnapi találkozót, hogy a helyi önkormányzatok vezetői is megismerkedjenek a lehetőséggel és a legfontosabb intézkedésekkel.

A tegnapi katasztrófavédelmi tanácskozáson részt vettek Újvidék, Palánka, Apatin, Szécsány, Zombor, Nagybecskerek, Magyarkanizsa és Begaszentgyörgy önkormányzatának képviselői.