2024. július 16., kedd

Száz dinár közelében az euró

A bűvös százas közelében

Az egységes európai valuta bevezetése óta tegnap ismét történelmi csúcsra tört az euró dinárhoz viszonyított értéke. Igaz, a Szerbiai Nemzeti Bank hivatalos árfolyama szerint az eurót még ennél néhány parával olcsóbban, középáron 99,13 dinárért váltották, de az utca embere egyes váltóirodáknál a 100 dináros árral is szembesülhetett.

Tegnapra a pénzváltó irodákban a hazai valuta euróhoz viszonyított árfolyama tegnap már szinte elérte a bővös 100 dinárt. A Szerbiai Nemzeti Bank hivatalos árfolyama szerint egy eurót 98,83 dinárért vásárolták és 99,43 dinárért árusították. A pénzváltók többségében, így Újvidéken is 98,50 dinárért vették az eurót, és 99,50 dinárért árusították. Hírügynökségi források szerint az országban néhol még a kerek száz dinárt is elkérték.

A gazdasági szakemberek szerint az árhullám nem csillapodik, a továbbiakban újabb dinárcsökkenés várható. Goran Nikolić közgazdasági elemző megítélése szerint az euró 105 dinárig fog növekedni, ám ez az érték nem veszélyezteti különösebben az évi célinfláció nagyságát, amely marad a 8 százalék körül. Ez tulajdonképpen egyezik a Szerbiai Nemzeti Bank által engedélyezett inflációs szinttel is. A szakember szerint arra kellene jobban ügyelni, hogy a dinár árfolyamának csökkenése ne befolyásolja az árak növekedését, mert leginkább az váltana ki nagyobb bajt, hogyha az energiahordozók árai elszabadulnának. Ha ezt kordában tudják tartani, akkor különösebben nagyobb nehézségekkel nem kell szembenéznünk.

Hasonlóan nyilatkozott Slobodan Milosavljević kereskedelmi miniszter is, hogy az utóbbi napok árfolyamingadozása nem kellene hogy jelentős hatással legyen a közfogyasztási cikkek árának alakulására, ám a lakosság vásárlóerejét nem szabad újabb kockázatoknak kitenni. Mindenesetre a száz dináros euró rossz hír, a további gyengülés érdekében cselekedni kell. Másrészt, a gazdálkodóknak is aggodalomra van okuk, mert az árfolyamváltozás évi pénzügyi számvetéseiket borítja fel.

A nem hivatalos információk szerint a Nemzetközi Valutaalap kész szemet hunyni afölött, hogy a dinár értéke esik, enyhe csökkenést el tudnak fogadni, sőt vannak olyan nézetek, mely szerint ebben még pozitívumot is vélnek felfedezni. Állítólag a mérsékelt árfolyam-ingadozás jót tesz az ország gazdaságának, mert fogyasztáscsökkentő hatása van és visszafogattabbá teszi a költségvetési hiányt is. A rangos nemzetközi pénzügyi szervezet efféle hozzáállása bizonyára a szerb kormányt is meglepte, mert az egyeztetők itt-tartózkodása ideje alatt egyetlen alkalommal sem merült fel témaként az árfolyam kérdése.

Egyébként a szakemberek a dinár év eleji értékének csökkenését úgynevezett idényjellegű nyomással magyarázzák, ami egyrészt azért alakult ki, mert a Nemzetközi Valutaalapból és az Európai Unióból befolyt devizát dinárra kellett váltani, azért hogy a kormány teljesíthesse kötelezettségét a költségvetésből élők irányába, a másik ok pedig abban keresendő, hogy a vállalatoknak hirtelen megnőtt a deviza iránti kereslete, hogy kölcsönöket igényelhessenek és hogy a behozatalból származó energiaszármazékokat ki tudják fizetni.