Szerbia polgárainak egy héten belül drágulási hullámmal kell szembesülniük, hiszen már bejelentették, hogy növekszik a vezetékes telefon előfizetési díja, ugyanakkor az SBB kábeltévé-szolgáltató előfizetése is többe fog kerülni, ráadásul az áram árát is 10 százalékkal drágítják, de ugyanez várható a távfűtés esetében is. Már biztosra vehető az is, hogy elsejétől étolaj sem kapható már régi áron.
Az első drágulási hullám március 1-jén érkezik, ekkor a kábeltévé-előfizetés 745 dinárról 820-ra emelkedik, április 1-jétől pedig a telefon-előfizetésért kell havi 458 dinárt fizetni. Szintén április 1-jétől 10 százalékkal drágul az áram is . Ezenkívül előre a tudomásunkra hozták, hogy az idén legalább még egyszer áremelés várható, talán július 1-jétől még 10 százalékkal drágítanak.
Azt valamennyien tapasztaljuk már december óta, hogy az üzemanyag ára szinte hetente srófolódik felfelé, semmi jel sincs arra vonatkozólag, hogy ez esetleg stagnálni fog, ezenkívül egyértelműen hangoztatják, hogy a távfűtés díját is kénytelenek lesznek növelni.
Ez még nem minden, bejelentették azt is, hogy a közhasználati cikkek árán is változást eszközölnek, szinte már biztosra vehető, hogy drágul majd az étolaj, a szeszes italnak és a dohánytermékeknek már januárban 7,6 százalékkal megugrott az ára, az oktatás költségei is 2 százalékkal növekedtek, a szállodai és vendéglátóipari szolgáltatások 1,3 százalékkal, csupán bizonyos élelmiszerek és az alkoholmentes italok ára csökkent 0,5 százalékkal.
A kereskedők meg vannak ijedve, látván ezt a begyűrűző árnövekedést, máskor ilyenkor már gondolkodás nélkül ők is az árcédulák cseréjébe kezdtek, de most kétszer is meggondolják, hogy mit tegyenek. Rájöttek ugyanis arra, hogy a vásárlóerő rohamosan csökken, s ha ők is drágításba kezdenek, nem lesz, aki megvegye a kínált portékát. Emlékezzünk csak vissza: az üzemanyag és a villanyáram drágulásakor a pékek már javában azt hangoztatták egykor, hogy ők is kénytelenek megemelni a kenyér árát, ám most igencsak visszafogottak, s nem tudnak nyilatkozni arról, hogy ez mikor következik be. Ugyanígy vélekednek a tejiparban is, s egyáltalán az élelmiszerrel foglalkozók általában. A sertéshús ára csökkenni fog az elkövetkező hónapok során, és csak az étolaj drágulása várható.
Okosan teszik a kereskedők, hogy alkalmazkodnak a körülményekhez, ugyanis a szakemberek kiszámították, hogy a 36 798 dináros átlagfizetésből egy négytagú, 54 négyzetméteres lakásban élő családnak havonta legalább 13 530 dinárt kell majd költenie a rezsi költségeire. Mindezt az áram a telefon, a fűtés és a kábeltévé előfizetésének drágítása után, amiből kiderül, hogy a fizetésnek több mint egyharmadát ilyen célra kell fordítani. Nem nagy választási lehetősége marad egy átlagfizetésből élő családnak, hogy miként gazdálkodjon a fennmaradó összeggel.