2024. november 26., kedd

A GIS segít a tájékozódásban

Közép-bánáti községek kapcsolódtak be a földrajzi információs rendszerbe

Papírok és térképek fölött görnyedés, keresgélés helyett most már csupán egy számítógépes program és egyetlen klikkelés kell ahhoz, hogy a nagybecskereki, törökbecsei, magyarcsernyei vagy begaszentgyörgyi vállalkozók számára kiderüljön, hogy a tervezett beruházás helyszínén áthalad-e például víz- vagy hővezeték? A földrajzi információs rendszer (GIS) bevezetésével ugyanis egy olyan megbízható közös adatbázis jött létre, amelynek köszönhetően ezek az önkormányzatok hatékonyabban, gazdaságosabban és korszerű eszközökkel tudnak a jövőben gazdálkodni erőforrásaikkal.

A rendszer lehetőségeit és előnyeit Törökbecsén ismertették a közvállalatok és magáncégek képviselőinek. Miodrag Bogunović, a projektum koordinátora elmondta, hogy mindegyik községben a GIS-nek más-más kísérleti alkalmazását fejlesztették ki, Törökbecsén például a rendszer elsősorban idegenforgalmi célokat fog szolgálni, mivel a turisztikai szempontból fontos helyszínek, épületek digitális adatai kerültek a rendszerbe.

Európa modern városai az építkezési munkálatokat erre a rendszerre alapozzák. A GIS összegyűjti, feldolgozza és elemzi a város- és területrendezéshez, építési telkekhez, kommunális infrastruktúrához kapcsolódó adatokat. A nagybecskereki GIS-központ létrehozásában Szabadka vállalt mentorszerepet, ugyanis a városban immár hét éve működik ez a rendszer. A projektumot az Európai Unió több mint 260 ezer euróval támogatta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás