A legjobb tíz vajdasági vállalat közé sorolt zentai Žitopromet a gazdasági válság ellenére tavaly mintegy tíz százalékkal növelte termelését, ami 46 000 tonna búza feldolgozását jelenti. A tésztagyár valamivel több mint ötezer tonna, a pékség pedig csaknem kétezer tonna kész terméket állított elő. Amint azt a tegnapi sajtótájékoztatón Predrag Đurović, a vállalat igazgatóbizottságának elnöke elmondta, a kiszállított liszt és tésztaféle értéke elérte a 4 millió eurót. A környező országok, az egykori jugoszláv tagköztársaságok mellett az EU-ba is egyre több terméket exportálnak Zentáról. A kétszáz dolgozót foglalkoztató cég összesen 57 millió dináros nyereséget könyvelhetett el. A dolgozók átlagfizetése tavaly a járulékok és az adó levonása után mintegy 28 000 dinárt tett ki. Tavaly új tésztagyártó gépsort állítottak üzembe, az idén pedig a malom felszerelését korszerűsítik, amely a munkálatokkal együtt 800 000 eurós befektetést jelen.
– A gazdasági válság ellenére sikerült növelni a termelést és az értékesítést is. A tésztagyártás a korábbi év szintjén alakult, de a szolgáltatásos termeléssel szemben tavaly főleg a saját termékeink előállítására fektettük a hangsúlyt. A fő termékünk még mindig a minőségéről ismert zentai liszt. A tavalyi év sajnos nem kedvezett a Žitoprometnek, mert viszonylag olcsó volt a búza, és ez akármennyire is ellentmondásosnak tűnik a végtermék értékesítése szempontjából, számunkra sem kedvező. Hiszen ha olcsó a nyersanyag, akkor az abból készülő termék ára is viszonylag alacsony, kisebb jövedelem valósítható meg. A liszt és az abból készülő termékek még mindig szociális kategóriának számítanak, az állam továbbra is beavatkozik az ár alakításába.
Az idén már 12 00 tonna terméket dolgoztunk fel, ami a tavalyi első negyedévhez viszonyítva 24 százalékos növekedést jelent. A gazdasági válság, a privatizációs gondok stb. miatt a malomipar jelentős hányada komoly problémákkal találta magát szembe. A malmok egy része csődhelyzetbe került, csökkent a termelésük, ami részben a Žitopromet megrendeléseinek növekedésében is megmutatkozik. Egyre több lisztet adunk el 1–5 kilós csomagolásban, és a kisebb csomagoláson mindig nagyobb a kereset.
Az ősszel 20-25 százalékkal kevesebb búza került földbe Vajdaságban, a Žitopromet nyersanyagellátói körében. Azokban a szövetkezetekben, amelyekkel évek óta együttműködünk, lényegesen nem csökkent a kenyérgabona vetésterülete. A vetés állapota jó, az időjárás eddig kedvezett a gabonának, minden remény megvan rá, hogy ebben az évben is megközelítőleg 5000 vagon kenyérnekvaló gabonát vásárolhatunk majd fel. Nem hogy kevesebb, még inkább több nyersanyagra számíthatunk az idén, mivel a problémákkal küzdő malmok helyett sokan inkább a zentai Žitoprometnak szeretnék átadni a termésüket – mondta Predrag Đurović igazgató.