2024. július 16., kedd

A válságot a pénzintézetek is megsínylették

Tavaly közel negyven százalékkal csökkent a bankok haszna

Úgy tűnik Szerbiában a bankszektor sikerrel leküzdötte a legválságosabbnak kikiáltott 2009-es évet, ám a veszteség mégsem elhanyagolható. A 2008-as évhez viszonyítva 38 százalékkal csökkent a bankok haszna, amit egyesek jobban, mások kevésbé éreztek meg. Például 18 bank zárta a 2009-es évet haszonnal, két olyan bank volt amely ügyvitele éppen csak a kifizetődőség határát súrolta, és 14 bank könyvelt el veszteséget. A 2008-ban az év végén összegezett 34,95 milliárd dináros bankprofit, 2009-re 21,89 milliárdra csökkent. Ez a majd 40 százalékos haszonkiesés még nem járt eddig olyan következményekkel, hogy megrengesse a bankszektort, de kétségkívül a gazdasági válság a pénzügyet sújtotta a legjobban.

A bankügyi szakemberek arról számoltak be, hogy a legkedvezőbb eredmények és sajnos a legrosszabbak is Vajdaságból érkeznek. Szenzációként tartják számon, hogy a 2008-as évet 4 milliárd dináros veszteséggel záró Metals Bank a következő évben feltámadt a kényszerigazgatásból és 22,43 millió dináros hasznot megvalósító erős bankká lépett elő. Időközben ezt a pénzintézetet alakították át Vajdasági Fejlesztési Bankká. A legnagyobb vesztesége az OTP Banknak volt tavaly, mintegy 3,14 milliárd dinár, amelyet az idén sikerült 1,39 milliárdra csökkenteni. Egymilliárd dináros veszteséggel zárta a múlt évet a pancsovai Privredna Banka, ami szintén eléggé meghökkentő összeg. A számon tartott bankok összes vesztesége az előző évhez képest 9,2 milliárd dinárral növekedett. Az Opportunity, az NLB, vagy az egykori Continental Bank is rosszabbul járt 2009-ben, mint egy évvel korábban, viszont az újvidéki székhelyű Erste Bank az arany középúton tartotta magát, a maga 391,18 millió dináros pozitív mérlegével, ami a 2008-as adatokhoz képest 60 millió dináros többletet jelent.

Mióta a görögországi gazdasági válságra az Európai Unióban fény derült, mindenhol jobban odafigyelnek a görög tőkéjű és alapítású bankok tevékenységére. Az Alfa Bank nálunk a legnagyobb veszteséggel működő pénzintézetek közé tartozik, akárcsak a szintén görög Piraeus és Marfi bankok is, de egyelőre úgy tűnik mégsem túl vészes a helyzet. Állítólag valamivel jobban tevékenykedett tavaly az EFG Eurobank és a Görög Nemzeti Bank is, amely a Vajdasági Bank utódja. Az EFG Bank a közelmúltban tette közzé az ügyviteli politikájának ez eredményeit, miután lerótták adókötelezettségüket, kiderült, hogy 2,8 milliárd dináros haszonnal zárták az évet. A Vajdasági Banknak 1,47 milliárd dináros haszna volt a Banca Intesanak 6,6 milliárd, az AIK Banknak 6,16, az Unicredit Banké 3,17 és a Kereskedelmi Banké 2,05 milliárd dinár. A szakemberek szerint a legérdekesebb a Raiffeisen Bank esete, ugyanis a 3,3 milliárd dináros bevételével a legjobban teljesítő pénzintézetek közé sorolható.