2024. július 16., kedd

Brikettkályha kilenc iskolának

A tartományi energetikai titkárság 7 millió dinár vissza nem térítendő támogatást osztott szét tanintézmények fűtési gondjainak megoldására
Az energetikai titkár az iskolaigazgatók társaságában (Fotó: Ótos András)

Az idén a tartományi energetikai titkárság három körben hirdetett pályázatot azon közintézmények megsegítésére, amelyek fűtési nehézségekkel küszködnek. Ez alkalommal a költségvetésből fenntartó, de más bevételektől eleső oktatási intézmények megsegítése volt a cél. Egyetlen feltétel az volt, hogy a fűtésre növényi eredetű megújuló energiaforrásokat (mezőgazdasági vagy faipari melléktermékeket, azaz pelletet vagy brikettet) használjanak. A pályázaton elnyert összegek átutalásáról szóló szerződéseket tegnap a tartományi kormány épületében Radoslav Striković titkár és a kilenc vajdasági tanintézmény igazgatója látták el kézjegyükkel.

Balogi András

A szerbittabéi Miloš Crnjanski Általános Iskola tamásfalvi (Hetin) kihelyezett tagozata 898 900 dináros támogatásban részesült szilárd fűtőanyaggal (biomassza) üzemeltető új fűtőház kiépítésére. A mitrovicai Jovan Popović Általános Iskola Veliki Radinci-i kihelyezett tagozata 540 000 dinárt nyert a pályázaton, a pénzt az elavult fűtőtestek cseréjére használhatják fel. A mitrovicai Slobodan Bajić Paja Általános Iskola ležimiri kihelyezett tagozata 581 947,68 dinárt költhet brikettkályha beszerelésére. A kucurai Testvériség-Egység Általános Iskola mintegy 979 500 dinárban részesült, a kuzmini Branko Radičević Általános Iskola mintegy 800 000, a szerbmiliticsi Kosta Stamenković pedig mintegy 900 000 dinárt kapott a meglévő rendszer szanálására. A torontálvásárhelyi Moša Pijade Általános Iskola 910 000 dinárban részsült a meglévő központi kályha lecserélésére, az obrovaci Žarko Zrenjanin 902 500 dinárt, a zombori mezőgazdasági szakközépiskola pedig 473 683 dinárt a biomassza üzemeltetésű kályha beszerelésére.

– A torontálvásárhelyi Moša Pijade iskola 1969-ben épült, akkor szerelték be a központi kályhát is, amely azóta, mondani sem kell, használhatatlanná vált, nyilatkozta lapunknak Balogi András iskolaigazgató. – Ha a tartományi energetikai titkárság nem hirdeti meg szóban forgó pályázatát, az iskola községi támogatásra szorult volna. Az elnyert pénznek köszönhetően tartós megoldás született az iskola fűtését illetően. Szeptemberig sikerül majd felújítani a kályhát, és az erre a célra előirányzott pénzt pedig az iskola épületén történő felújítási célokra tudjuk fordítani, mondja Balogi.

A debellácsi iskola egyébként immár három éve brikettet is használ a tantermek melegítésére.