2024. július 16., kedd

Napkollektor közintézményeknek

A tartományi energetikai titkárság legújabb pályázatán tizenkét iskola és öt gerontológiai központ nyert támogatást

Néhány nappal ezelőtt a tartományi energetikai titkárság vajdasági iskoláknak nyújtott támogatást a biomassza üzemeltetésű kályhák beszerelésére, tegnap pedig öt gerontológiai otthonnak és tizenkét általános iskolának folyósított pénzt napkollektorok beszerelésére. Valamennyi pályázat egy célt szolgál, a megújuló energiaforrások mind szélesebb körű alkalmazását, valamint népszerűsítését, és nem mellékesen, a közpénzeken fenntartott intézmények fűtési költségeinek lefaragását. A pályázatokon nyert gerontológiai otthonok és iskolák vezetőivel tegnap a vajdasági kormány épületében írta alá a szerződéseket Radoslav Striković tartományi energetikai titkár.

– A tartomány területén egyre több állami költségvetésből működtetett közintézmény vezetősége látta be annak szükségességét, hogy a melegvízellátás és a fűtési gondok megoldása céljából a megújuló energiaforrások felé forduljon – mondta Striković. A tartományi energetikai titkárság ezeket a törekvéseket és kezdeményezéseket csak serkenteni és támogatni tudja. Igyekszünk, hogy a költségvetés keretében minél több pénzt fordítsunk ezen célok megvalósítására, és hisszük, hogy az eredmény a gyakorlatban is megmutatkozik. A titkársága eddig több mint 50 közintézményt támogatott napkollektorok felszerelési költségeinek megtérítésében, és tucatnyi iskolában helyeztek üzembe biomassza üzemeltetésű központi kályhákat. Oda jutottunk, hogy már senkit sem kell győzködni a megújuló energiaforrások előnyéről és kifizetődőségéről – hangsúlyozta Striković. A titkárság következő lépése a monitoring lesz, vagyis pontos kimutatások készítése az új energiaforrások alkalmazásakor megvalósított pénzbeli megtakarításokról.

A futaki mezőgazdasági szakközépiskola nem csupán a növénytermesztésben és az állattenyésztés tekintetében példamutató és úttörő térségünkben, hanem az elsők között ismerték fel a megújuló energiaforrások alkalmazásából eredő előnyöket is – mondta a szerződés aláírása után Željka Miličić, az intézmény igazgatója. Immár hat éve, pontosabban 2006 óta, pótolják a fűtést napkollektorok által termelt hővel, és az eredmény több mint kielégítő. Csupán a mögöttünk levő fűtési idényben több mint négymillió dinárt megtakarítottak azzal, hogy nem csak a hagyományos értelemben vett energiaforrásokat használták a tantermek és egyéb helyiségek melegítésére. A biomassza és a napkollektorok mellett hévízzel is próbálkoznak, a fóliasátrak fűtésére használják – tette hozzá az igazgató.

A fenn említett tanintézmény mellett a pályázat nyertesei: a kúlai Petőfi Sándor Általános Iskola, a pirosi Szent Száva, a zentai Stevan Sremac, a ratkovói Ratko Pavlović Ćićko, a nagykikindai Jovan Popović, a jarkovaci Veljko Đuričin, a botosi Október 1., valamint az antalfalvi, a stajićevói, a mitrovicai és a melencei általános iskolák, összesen 7 millió dinárban részesültek.

Hamarosan új napkollektorokkal dicsekedhet az újvidéki, a nagybecskereki, a zombori, a szabadkai és a nagykikindai idősek otthona is.