Bojan Pajtić tartományi kormányfő és Goran Ješić mezőgazdasági titkár (Fotó: Dávid Csilla)
Az elmúlt hetek kimondottan magas hőmérséklete pótolhatatlan kárt okozott a mezőgazdasági termelők parcelláin. Az elsődleges becslések szerint a kukoricaföldeken a terméskiesés meghaladja a 60 százalékot is, de ugyancsak gyenge hozam várható a szója, a napraforgó és a cukorrépa-ültetvényeken is.
Az elsődleges becslések szerint a kukoricaföldeken a terméskiesés meghaladja
60 százalékot is
A tartományi kormány a hatáskörébe tartozó és azokat is meghaladó rendelkezésekkel a természeti csapással kiegyenlíthető károkat szenvedett gazdákon szeretne segíteni – jelentett be tegnap az Újvidéken megtartott sajtótájékoztatón Bojan Pajtić tartományi kormányfő és Goran Ješić tartományi mezőgazdasági titkár.
– A tartományi kormány meghagyással fordult valamennyi helyi önkormányzathoz, hogy alakítsanak kárfelbecslő bizottságokat, amelyeknek az lesz a feladatuk, hogy begyűjtsék, rendszerezzék és a kormányhoz továbbítsák a helyi terménykiesésre vonatkozó adatokat, azzal a céllal, hogy ha nem is teljes, legalább részleges kárpótlást kapjanak a gazdák – mondta Pajtić.
Ezenkívül a tartományi hatáskörökbe tartozó intézmények is a gazdák megsegítésére igyekeznek, mégpedig a Vajdasági Vízgazdálkodási közvállalat iránti idei évre vonatkozó vízlecsapolási illeték befizetésének jövő évre való elhalasztásával, valamint a tartományi alapítású intézmények, a Fejlesztési Alap, a Garanciaalap és a Mezőgazdaság-fejlesztési Alap iránti idei kötelezettségeik törlesztésének egy évre történő elodázásával, természetesen kamatmentesen.
A tartományi kormánynak nem ez az egyetlen idevágó intézkedése, ugyanis néhány nappal ezelőtt kérelemmel fordultak az alakulóban levő szerb kormányhoz, hogy Vajdaságban az aszályt nyilvánítsák elemi csapásnak, hogy a tartomány a biztosítóházak révén magára tudja vállalni a kár egy részét.
– Az elemi csapásokról szóló törvény értelmében minden idevágó rendelkezésről kizárólag a köztársasági kormány dönthet, de függetlenül ettől a tartomány is felelősséget érez a mezőgazdasági termelők iránt, és segíteni szeretne rajtuk – mondta Goran Ješić, az új tartományi kormány mezőgazdasági ügyekkel megbízott titkára. Hozzátette: még nem érkezett válasz a szerb kormányhoz eljuttatott kérelem kapcsán, hogy nyilvánítsa elemi csapássá az aszályt, de már jó volna tudni, hogy milyen intézkedésekhez folyamodik a mezőgazdasági minisztérium – ha egyáltalán sor kerül rá.
A tartományi kormány a pancsovai Nitrogénművek és az újvidéki Konyhakertészeti és Növénytermesztési Intézet vezetőségével tárgyalásokat folytat a soron következő vetés megelőlegezéséről. A részletekről később értesítik a közvéleményt.
Tarol a szárazság
Az elmúlt napokban hullott kevés mennyiségű csapadék nem elegendő ahhoz, hogy jelentősebben javítson a szárazság miatt szenvedő kukorica állapotán, de segíthet a gyümölcsfákon, a konyhakerti veteményeken és a szőlőn – nyilatkozta tegnap Jelena Bojović, a Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet meteorológusa. Az időjárást előrejelző intézet szakértője szerint továbbra is legkritikusabb a helyzet Vajdaságban és Nyugat-Szerbiában. Július kezdetétől az ország területén négyzetméterenként átlagosan 39 liter eső esett, és ez a mennyiség a sokévi átlagnak csupán a 60 százaléka. Vajdaságban júliusban eddig 41 liter csapadékot mértek a meteorológusok, vagyis az átlagos csapadékmennyiség 63 százaléka hullott le, és Nyugat-Szerbiában csupán 129 litert, a szokásos mennyiségnek mindössze 23 százalékát.
(Beta)
