2024. november 23., szombat

Búzavetés zárolt számlából

Számos ígéret ellenére még sincs pénz az államkasszában az idei agrártámogatások második felének kifizetésére – hozták nyilvánosságra a hétvégén. A mezőgazdasági minisztérium közleményben fordult a nyilvánossághoz, melyben tudatja, zárolták számlájukat az előző tárcavezetők idejében felhalmozott adósságok miatt.

A napokban kerültek kényszermegfizettetésre a régi adósságok, amelyeket Saša Dragin és Dušan Petrović exminiszterek hagytak maguk után, és emiatt nem csupán a támogatások folyósítása, hanem az agrártárca további működése is kétségbe vonható – panaszolja a minisztérium. Az év eleje óta immár 1,2 milliárd dinárt fizettek be törlesztésre, és a napokban érkezett a legújabb, 204 millió dinárt nyomó részlet. Ez az összeg jelentette az utolsó cseppet a pohárban, amelynek már nincs fedezete. Hiába volt a lelkesedés, hogy nemrégiben az utóbbi 25 év legnagyobb agrárköltségvetését fogadta el a köztársasági képviselőház, a „váratlan” kiadások megbénították a munkáját. Éppen most, az őszi vetés kellős közepén, amikor az aszálykárosult gazdáknak leginkább szüksége lenne a támogatásra.
Mi képezi ezt a hatalmas adósságot? Négy évvel ezelőtt, pontosabban 2008-ban a nem piacra termelő gazdaságok, elsősorban az idős, földművelésből élő háztartások megsegítését megcélzó kormányrendelet értelmében az agrárminisztérium a szóban forgó gazdaságoknak egyenként 40 000 dinárt lett volna köteles kifizetni, ám Saša Dragin csupán 20 000 dinárt, a tét felét fizettette ki. A járandóságaiktól megfosztott gazdák iránti tartozást nem rendezte a soron következő tárcavezető, Dušan Petrović sem. A megkárosított, és időközben pert indított gazdák nyertek, és a minisztérium számlájának zárolását éppen ez okozza, az elmaradt adósságok utólagos kényszermegfizettetése. A dolgot csak nehezíti, hogy nem csupán az alapösszeget, hanem a perköltségeket és a büntetőkamatot is törleszteni kell.
A minisztériumban úgy kalkulálnak, a kényszermegfizettetések végösszege 1,5–2 milliárd dinár között alakul majd, és semmiképp sem fejeződik be az elkövetkező egy év leforgása alatt. Tehát jövőre is számolni kell a minisztérium számlazárolásával.
Dušan Petrović exminiszter szerint a jelenlegi gondok azért merültek fel, mert rosszul végezték el az idei költségvetés átütemezését. Ugyanis tárcavezető korában döntöttek arról, hogy az idei évi költségvetés terhére irányozták elő a 2011-es évből hátramaradt adósságok megtérítését a nem piacra termelő gazdaságoknak és a tavalyról hátramaradt 14 000 dináros hektáronkénti támogatások egy részének kifizetését, amelyet tavaly a gazdáknak tömeges útzárlatai és tiltakozásai során sikerült kiharcolniuk, de a pénzt nem célszerűen költötték. Ehelyett az idei évi támogatások első részének folyósítására és a kedvezményezett áron történő gázolaj vásárlására fordították. A probléma áthidalható lett volna, állítja Petrović, ha a köztársasági költségvetés legutóbbi átütemezését nagyobb szakértelemmel készítették volna el.
Felelősség ide, felelősség oda, javában tart az őszi vetés. Amíg az illetékesek magyarázatokkal szolgálnak, a bűnbakokat keresik, az óra ketyeg, a búza optimális vetési időszaka lassan lejár. Ha nem kerül a földbe a mag, jövőre termés sem várható. Ezt tudja a gazda, és az idén is, mint már annyiszor, önerőből, állami támogatás nélkül végzi el munkáját.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás