Akik mégis itthon szeretnék leélni életüket, a szerbiai vállalatok közül a Telekom Srbije, a Szerbiai Kőolajipari Vállalatnak (NIS), a Coca-cola kirendeltségében, az Elektrovojvodina, vagy más nagy állami közvállalatban szeretnének elhelyezkedni. A legkevésbé kívánatos munkahelyekként jelölték meg a Delta holding vállalatot, a Maxi kereskedelmi hálózatot és a magánvállalatokat. Érdekesmód egyes közvállalatok is szerepeltek ezen a listán.
Az internetes körkérdés megalkotói arra is kíváncsiak voltak, hogy a megkérdezettek mennyire elégedettek jelenlegi ügyviteli helyzetükkel. A válaszadók mindössze három százaléka fejezte ki elégedettségét, a horvátországi lakosok 8 százaléka tartja pozitívnak, a bolgárok 20, míg az osztrákok 26 százaléka.
A nepotizmus (amikor a döntéshozók rokonaikat, barátaikat részesítik előnyben), az alacsony bérek és a borítékolt, nem adózott bérezés voltak a válaszok arra a kérdésre, amelyeket a megkérdezettek legnagyobb akadályként tüntettek fel a munkakeresés folyamatában. A szerbiai válaszadók 53 százaléka vallotta úgy, hogy a pártvonalon vagy rokoni kapcsolat alapján való elhelyezkedés a legnagyobb akadály, ezt követi az alulfizetettség, és harmadikként, 47 százalékuk tartja nehézségként az adózáson kívüli bérezést. A lista végén kapott helyet az etnikai és nemi hovatartozás, valamint a személy külleme.
A megkérdezettek 95 százaléka tartja úgy, hogy elhelyezkedéskor legfontosabb tényező a kapcsolat. Érdekes, hogy ugyanezen a véleményen vannak a horvát és a bolgár válaszadók is, szerintük a kapcsolat lényegesebb a szakképzettségnél és a tudásnál is.
A közvélemény-kutatás végeredményeként az szögezhető le, hogy a szerbiai polgárok körében legkirívóbb a munkaadók iránti bizalmatlanság és csalódottság.
Dragoljub Rajić, a Szerbiai Munkáltatók Egyesületének szóvivője kommentálva az eredményeket elmondta, sajnos helytálló a megállapítás, hogy jelenleg a közszférában munkához kizárólag baráti, rokoni vagy pártkapcsolatok révén lehet jutni. A közvélemény-kutatás eredménye szerint a megkérdezettek 16 százaléka vallja úgy, hogy nem a magasabb fizetés, hanem a személyiségének megfelelőbb munkahely megválasztása a fontosabb, míg 13,5 százalékuk gondolja úgy, hogy olyan munkakört szeretne betölteni, amely a továbbiakban haladási lehetőséghez juttatná.
A közvélemény-kutatás októberben készült, 1500 alany megkérdezésével.