2024. július 16., kedd

Stabil gazdaság szerény mutatókkal

Vajdaság legfőbb kiviteli terméke továbbra is a kukorica, legfőbb felvevőpiaca az Európai Unió

A tartományi gazdaság képviselői a 2012 januárja és szeptembere közötti időszakban 7 024 milliárd dollár értékű árucsere-forgalmat valósítottak meg, vagyis 8 százalékkal kevesebbet, mint a tavalyi év azonos időszakában. A kivitel 3,5 százalékkal esett vissza, a behozatal pedig 11,4 százalékkal. Országos viszonylatban az össz árucsere-forgalom mintegy egyharmadát Vajdaság valósította meg, a kivitel 38,3, míg a behozatal 28,1 százalékot tesz ki . Tekintettel arra, hogy a kivitel 3,5 százalékkal, a behozatal pedig jóval nagyobb mértékben, vagyis 11,4 százalékkal esett vissza, elmondható, hogy Vajdaság gazdasága stabil, és a behozatalnak a kivitellel való lefedettségi mutatója is javult. Azonban, tette hozzá a titkár, ennek a rossz oldala, hogy nem bővült a kiviteli termékek listája, mert a tartomány területén tevékenykedő hazai és a mintegy 270 külföldi cég azon ágazatokba tartották érdemesnek beruházni, amelyek már korábban is jól működtek.

Miroslav Vasin

Miroslav Vasin

A kiviteli cikkek közül továbbra is legtöbb újratermelési alapanyagot szállítunk hátáron túlra, az össz kivitel 69,5 százalékát. A tavalyi, háromnegyed évi adatokhoz képest ez 8 százalékos csökkenést jelent. Ennél kisebb arányban, 2,1 százalékkal csökkent a közfogyasztási cikkek kivitele, miközben csupán az alapanyagok kivitele növekedett 13,9 százalékban.

A behozatali oldalon is az újratermelési alapanyagok vannak  túlsúlyban (77,9 százalék), habár a tavalyi mutatókhoz képest ez 7,2 százalékos csökkenést jelent. Az alapanyagok behozatala 18,4 százalékkal esett vissza, és ez a összesített vajdasági importtermékeknek mindössze 9,5 százalékát teszi ki. A közfogyasztási cikkek importja is visszaszorult, mégpedig 7,5 százalékkal. Egyedül az úgynevezett nem besorolható cikkek aránya növekedett.

Vajdaság legfőbb kiviteli terméke továbbra is a kukorica, az össz export 11,1 százalékát teszi ki. Ezt követi a kristálycukor 3,2 és ennél kisebb arányban vannak jelen padlóburkolat és tapéta (2,5)  napraforgóolaj, (2,2), szójaolaj (1,3). A behozatali oldalon a kőolaj (13,7) és a földgáz a legnagyobb tétel, azonban figyelmeztet Vasin, ezek forgalmazója Vajdaság területén tevékenykedő vállalatok, de az egész ország szükségleteit fedik.

A vajdasági termékek legfőbb befogadópiaca az Európai Unió, az export 57,9 százaléka. Ezt követik a CEFTA országok 24,6 százalékkal, majd más országok. A behozatali oldalon is a legtöbb portéka az unióból érkezik (48,7), más országokból 43,7, az Orosz Föderációból pedig 23,4 százalék, mondta Vasin.

Ratko Filipović, a Vajdasági Gazdasági Kamara elnöke az egy hónappal hosszabb időtávban, vagyis a január és október közötti adatokat ismertette, amelyek arról tanúskodnak, hogy tíz hónap alatt 0,6 százalékos növekedést jegyzett a tartomány gazdasága. Vajdaságban a tízhavi külkereskedelmi hiány is csökkenő tendenciát mutat, és ez is jobb fényben mutatja be a tartományt, mint Szerbiát.

Filipović figyelmeztetett arra, hogy az utóbbi négy hónap alatt, vagyis a választásoktól napjainkig tízszázalékos a pénzhígulás, és ez immár aggodalomra ad okot. Ha a továbbiakban is az inflációt az alapélelmiszerek árának mesterséges csökkentésével szeretné szinten tartani a szerb kormány, azaz, a Vajdaságban megtermelt termékek áron alul való értékesítésével, akkor nem nézhetünk jobb napok elé, mondta. A Vajdasági Gazdasági Kamara tárgyalást kezdeményezett az aktuális kereskedelmi miniszterrel, de az ígéretek ellenére erre még nem került sor, közölte Filipović.