2024. október 7., hétfő

Jelentős beruházások a szójagyárban

A Sojaprotein két új üzemrészlege hatvan embernek ad munkát
A szójagyárban a jövő év végéig két új üzem épül

A Sojaprotein szójagyár márciusban kezdte meg legújabb nagyberuházását: a hagyományos szójakoncentrátumot gyártó új üzemrész novemberben készül el, a próbaüzem az év végén, a termelés pedig a jövő év elején indul el, és egy év alatt már teljes kapacitással szeretnék működtetni. A beruházás teljes értéke 22,5 millió euró, az éves kapacitás 70 000 tonna szójakoncentrátum lesz (ennek 1/5-ét funkcionális koncentrátum készítésére fogják felhasználni), a tervezett éves bevétel pedig 52 millió euró. Ebben az új üzemben 20 új munkást fognak foglalkoztatni, már meg is kezdték betanításukat. Emellett folyamatban van egy 6500 négyzetméteres raktár építése is, amely szeptemberre készül el, de jelenleg itt épül a világ második biomasszakazánja is, ez az új gyár energiaellátását fogja biztosítani. A kazán fűtőanyaga egy termelési mellékanyag, a szójamelasz lesz – ez nemcsak jóval olcsóbb más energiahordozónál, de sokkal környezetkímélőbb is.

A következő év végére egy újabb üzem megépítését is tervezik az óbecsei szójagyár területén, ebben az állati eredetű fehérjék helyettesítésére alkalmas funkcionális koncentrátum készül majd. Ez a beruházás 19,5 millió euró, és mintegy 40 főt fog foglalkoztatni. A kapacitás 15 000 tonna lesz, amit teljes egészében külföldön értékesítenek.

Petar Dolinka, a Sojaprotein jogásza megerősítette, hogy az új üzemek működésével a termeléskapacitás nem fog növekedni, továbbra is évente 230-300 000 tonna lesz, de a termékstruktúra megváltozik, ugyanis a szójapogácsa helyett koncentrátumokat és proteintermékeket fognak előállítani, ennek köszönhetően várhatóan növekszik majd a vállalat bevétele is. A szójagyár kivitele egyébként az első negyedévben 48%-kal emelkedett a tavalyi év időarányos időszakához képest, a kivitel értéke pedig 100%-kal, azaz 11 millió euróval.

A Sojaprotein nem génmanipulált szóját használ a termelés során – éppen ezért kerülhetett sor a mostani fejlesztésekre, ugyanis egyes európai országok az élelmiszeriparban még az állateledelek előállításához sem használnak génmanipulált szóját.