2024. július 18., csütörtök

Bizonytalanság az IPOK-ban

Nagydobra verik a csődeljárás alatt álló nagybecskereki keményítőgyárat
Ideiglenes új cégtábla az IPOK-on (fotó: Kecskés István)

Nemrég (ideiglenesen) újraindult a termelés a csődeljárás alatt álló nagybecskereki IPOK kukoricafeldolgozó rt.-ben, a régió legnagyobb keményítőgyárának a sorsa azonban továbbra is bizonytalan. A gyár hitelezői ugyanis a napokban úgy döntöttek, hogy a vagyon eladása útján fizettetik meg a kinnlevőségüket. Már elkészült a hitelezők és a tartozások névsora, a csődeljárási igazgatónak pedig el kell döntenie, hogy egységes jogi személyként vagy részenként verik majd nagydobra a gyárat.

Addig fel kell becsülni a vagyon értékét. Az eddigi adatok szerint a gyár adóssága eléri az 1,4 milliárd dinárt, míg a vagyonuk értéke, egy korábbi felbecslés szerint egymilliárd dinár.

A bejelentés nyugtalanságot váltott ki a dolgozók körében, akik egy része nemrég ideiglenesen visszatért munkahelyére, miután a Kartonval havi 6,6 millió dinárért kibérelte a gyárat. A belgrádi vállalat eddig az almádi (Jabuka) gyártól vásárolta a keményítőt, a nagybecskereki üzem újraindításától több hazai és külföldi (horvát és osztrák) kartongyártó keményítővel való ellátását várja. A gépek nagyjavítására több mint tízmillió dinárt fordítottak, ezért remélik, hogy legalább 2012 augusztusáig folytathatják a termelést, hogy legalább megtérüljön a befektetésük. A dolgozók úgyszintén azt remélik, hogy a gyár vagyonának esetleges eladása nem fosztja meg őket a kereseti lehetőségtől. Mert bár igaz, hogy részben nekik is érdekük a gyár vagyonának az eladása, mivel 16 havi bért még nem fizettek ki nekik, de azzal is tisztában vannak, hogy még ebben az esetben sem biztos, hogy megkapják a pénzüket. A helyzetet bonyolítja az AIK Bank is, amelynek jelzáloga van az IPOK vagyonának a nagyobb részére, és amely most eladásra kínálta fel a kinnlevőségét.

A nagybecskereki kereskedelmi bíróság április közepén indított csődeljárást az IPOK-ban, mivel a Zoran Ćopić többségi tulajdonában levő keményítőgyár 1600 napig fizetésképtelen volt.