A Kárpát-medence amatőr művészeti közösségeinek megerősítésére és a tehetséges fiatal művészek támogatására hív életre egyedülálló lehetőségeket a TehetségPaletta Program. A kezdeményezés mentorálással, bemutatkozási lehetőségekkel és szakmai támogatással segíti a különböző művészeti ágak képviselőit.
A program célja:
A Kárpát-medencében működő amatőr művészeti közösségek megerősítése, szakmai tevékenységük, utánpótlás-szervezésük támogatása. Szeretnénk lehetőséget biztosítani a tehetséges amatőr fiatal művészek támogatására, elősegítve a helyi közösségek kialakulását és megerősítését, mert az amatőr művészeti tevékenység jelentős szerepet játszik a társadalom működésében. Ezért műhelyekben és táborokban zajló mentorálás, szereplési és bemutatkozási lehetőségek szempontjából nyújt szakmai támogatási lehetőségeket a TehetségPaletta Program.
A program leírása:
A célok elérése érdekében hazai és Kárpát-medencei amatőr művészeti bemutatkozásokra, valamint egy Kárpát-medencei összművészeti fesztivál megrendezésére is sor kerül.
A vármegyei és Kárpát-medencei területi bemutatkozások széles közönség és szakmailag felkészült zsűri előtt zajlanak.
A résztvevők további fejlődésük elősegítése érdekében mentori támogatást és szakmai megerősítést kaphatnak. A bemutatók megszervezését, megvalósítását és a napközbeni ellátást a program szakmai koordinátora, a Nemzeti Művelődési Intézet biztosítja. A résztvevők utazásáról a program helyszínére a nevező csoport gondoskodik.
A csoportvezetők (elsősorban online) szakmai mentorálásban részesülhetnek.
A csoportok saját választásuk alapján felkészítő műhelyekben és táborokban vehetnek részt, amelyek keretében gyarapíthatják szakmai tudásukat, és az adott művészeti ágak kiemelkedő mestereivel találkozhatnak. Várhatóan vármegyénként, külhoni térségenként egy-egy összművészeti felkészítő műhelyre vagy táborra kerül sor a TehetségPaletta Program keretében. A mentorálás, felkészítő műhelyek és táborok teljes költségét, beleértve a szükséges szállásköltségeket is a Nemzeti Művelődési Intézet biztosítja. A felkészítő műhelyek és táborok utazási költségét a résztvevők saját forrásból oldják meg.
A zsűri által kiemelkedőnek ítélt résztvevők felkérést kapnak a szereplésrea Kárpát-medencei összművészeti fesztiválon. Ezek teljes költségét a Nemzeti Művelődési Intézet biztosítja.
Jelentkezők köre:
Magyarországi és határon túli magyar formális és non-formális amatőr művészeti csoportok:
– gyermek (14 év alatti),
– ifjúsági (15–30 év),
– felnőtt (30 év feletti),
– vagy vegyes korcsoportban,
amelyek lehetnek közművelődési és más kulturális ágazatok, a köznevelés, a felsőoktatás, az egyház, valamint a szociális területen létrejött, már aktív vagy a felhívás hatására megalakult, új közösségek.
A program kategóriái:
– Bábjáték
– Esszé- és novellaírás
– Filmművészet
– Fotóművészet
– Fúvószenekarok
– Képzőművészet
– Kórusok
– Modern tánc
– Népdalkörök
– Színjátszás
– Vers- és prózamondás
– Vegyes: előzőek bármelyikének ötvözése (pl. színház és tánc, film és zene stb.)
2025. évi évfordulókhoz kapcsolódó témák:
Az amatőr művészeti csoportok és egyéni résztvevők munkái és alkotásai lehetőséget biztosítanak arra, hogy az évfordulós megemlékezések kapcsán minél több társadalmi réteget és korosztályt lehessen megszólítani és bevonni a közművelődésbe.
A programban kiemelt szerepűek az évfordulós megemlékezésekhez kapcsolódó művészeti tevékenységek. (A kiemelt évfordulók az nmi.hu honlapon a felhívás mellékletében szerepelnek.)
A produkciókra vonatkozó főbb keretek és javaslatok:
Bábjáték – Fúvószenekarok – Kórusok – Modern tánc – Népdalkörök – Színjátszás:
– az előadások időtartama 10–30 perc,
– a hangosítás és világítás igényei illeszkedjenek a közösségi színterek technikai lehetőségeihez.
Filmművészet:
– filmalkotások ideje 10–30 perc vagy rövidfilm/reklámfilm kategóriájú 2–6 perc,
– a vetítés feltétele, hogy technikailag normál projektorral is megvalósítható legyen.
Fotóművészet – Képzőművészet:
– a nevezett alkotások száma 1–5 darab,
– a kiállításra szánt anyagok mérete normál belmagasságú beltérhez (280 cm) alkalmazkodjon, a kiállítási anyag szállíthatóságának biztosításaszemélygépjárművel.
Vers- és prózamondás:
– az előadott művek száma 1–2 mű,
– előadási időtartam 5–15 perc.
Esszé- és novellakészítés:
– az írott mű terjedelme: minimum 10.000 (maximum 20.000) karakter,
– szerkesztési formája: Word dokumentum, Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, normál sortávolság.
A program tervezett ütemezése:
Előzetes jelentkezés – 2025. január 31.
Vármegyei szemlék megvalósulása – 2025. április–május
Kárpát-medencei területi szemlék a határon túli területek nevezőinek – 2025. június
Kárpát-medencei összművészeti fesztivál – 2025. október
Díjak:
A csoportok a szakmai fejlődésük támogatása (részvételműhelymunkán, táborban) és a nyilvános szemléken és fesztiválon való bemutatkozási lehetőség mellett a szakmai szervezetek díjaira is esélyesek.
Az összművészeti fesztiválra bekerülő csoportok magas színvonalú, minőséget képviselő alkotásai értékes elismerésekben, szakmai és fellépési lehetőségekben részesülnek. (Ünnepélyes díjátadó, tanulmányi utak, vármegyei és országos programokon támogatott bemutatkozási lehetőségek.)
Előjelentkezés benyújtása
A program szakmai koordinátora a Nemzeti Művelődési Intézet.
A programra előjelentkezők szakmai mentorálást igényelhetnek.
Benyújtás az alábbi online dokumentum teljeskörű kitöltésével lehetséges: https://forms.gle/mbJXmH1VYFFDP5pZA
Bővebb felvilágosítás a paletta@nmi.hu e-mail-címen kapható.
Jelentkezési határidő: 2025. január 31.
Jelentkezések elbírálása:
Az előzetes jelentkezések alapján kerülnek meghatározásra és meghirdetésre a vármegyei / külhoni bemutatók helyszínei és művészeti kategóriái.
Egy-egy kategórián belüli bemutatkozó megszervezéséhez legalább 10 közösség jelentkezése szükséges egy vármegyéből / külhoni térségből.
A végleges jelentkezések alkalmával kialakult művészeti kategóriák és vármegyei / külhoni helyszínek kerülnek ismét meghirdetésre.
A jelentkezőkkel szembeni elvárások
A nevezők vállalják a megjelenést a bemutatókon, a Kárpát-medencei összművészeti fesztiválon, valamint aktívan részt vesznek a szakmai mentorálásokon (felkészítő műhelyek, táborok).
A program zárásaként szakmai beszámoló (online kérdőív) és a felkészülés folyamatáról készült fényképes dokumentáció benyújtása szükséges elektronikus formában.
Az adatok kezelésére vonatkozó tájékoztató
A nevezés során megadott személyes adatokat a kapcsolattartás céljából a hatályos adatvédelmi előírásoknak megfelelően kezeljük. Az adatkezelés részletei a Nemzeti Művelődési Intézet adatvédelmi szabályzatában találhatók.
A TehetségPaletta Program a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg.
Nyitókép: A program célja a Kárpát-medencében működő amatőr művészeti közösségek támogatása