Színes, lendületes forgatag uralta a hétvégén a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskola sportcsarnokát, első alkalommal rendezték meg a városban a mazsorettsport országos és nemzetközi bajnokságát. A kétnapos eseményre nemcsak Szerbiából, hanem Magyarországról és Bulgáriából is érkeztek versenyzők. A Szerb Mazsorettsport Szövetség szervezésében megvalósuló rendezvényen több mint 250 táncos mérte össze tudását mintegy száz versenyszámban.

Kőműves Éva, a Diamant Táncstúdió egyik vezetője és tanítványai (Fotó: Molnár Edvárd)
A látványos megmérettetés nem csupán ünnepe volt a gyakran félreértett és alábecsült sportágnak, hanem történelmi pillanat is, a szerbiai csapatok most először kvalifikálták magukat az Európa-bajnokságra, melyet az idén Olaszországban rendeznek meg.
De mi is az a mazsorett? Sokan csupán csillogó ruhákban, pompont forgató, mosolygó lányokat látnak, és legyintéssel intézik el a műfajt. Pedig a mazsorett ennél sokkal több. Története a 19. századi fúvószenekarokig nyúlik vissza, amelyeknél a karmesterek botforgatással vezényelték a menetet. Az 1930-as évekre a menet élén haladó vezetők táncos mozdulatokkal és látványos botforgatással tették izgalmasabbá a felvonulásokat. A modern mazsorettsport ma már összetett koreográfiák, akrobatikus elemek, szertorna és tánctechnika fúziója. A versenyzők botot, pompont, zászlós botot használnak, sőt a show kategóriában bármilyen eszköz megjelenhet a színpadon.

Szabadkán is hatalmas volt az érdeklődés (Fotó: Molnár Edvárd)
– A mazsorett kifejezetten nehéz sportág. Magas szintű koncentrációt, kiváló mozgáskoordinációt, türelmet és komoly fizikai felkészültséget igényel – ismertette Bogdana Kelča, a Szerb Mazsorettsport Szövetség elnöke. A szabadkai megmérettetés több korcsoportban és különböző eszközökkel zajlott. A versenyen már hároméves gyerekek is részt vettek. Az a célunk, hogy minél több városban ismertté tegyük a mazsorettet. Miközben máshol több mint száz klub működik, Szerbiában jelenleg csupán tíz egyesület aktív – tette hozzá a Szerb Mazsorettsport Szövetség elnöke.

Már egészen fiatalkortól ajánlják a sportágat (Fotó: Molnár Edvárd)
A magyarországi Mórahalomról érkezett Arlechino Tánc- és Sportegyesület vezetője, aki egyben a Magyar Majorettesport Szövetség alelnöke, Füge Ildikó szerint a tradicionális mazsorett ma is fontos része a fesztiváloknak, de a sportmazsorett már egészen más, sokkal összetettebb sortág. Tánc-, akrobatikai és gimnasztikai képzés szükséges hozzá, miközben eszközzel is dolgoznak a versenyzők. Ez komplex, nehéz, mégis gyönyörű sportág – mondta Füge Ildikó.
Az Arlechino egyik ifjú tagja, Guci Nikolett már hároméves kora óta foglalkozik a sportággal.
– Imádok fellépni, szerepelni, a ruhákat viselni, és a sok gyakorlás után lassan jön a siker is. Az a célom, hogy egyszer én is Európa-bajnoki érmet szerezzek. Minden évben egy lépéssel közelebb kerültem hozzá, remélem, elérem a célomat – mondta Guci Nikolett.

A mórahalmi Guci Nikolett célja az Európa-bajnoki cím (Fotó: Molnár Edvárd)
A mindössze két éve alapított, de már több mint ötven taggal rendelkező szabadkai Diamant Táncstúdió fiatal alapítója, Kőműves Éva szerint a mazsorett több mint sport.
– Mi nemcsak táncolni tanítunk, hanem közösséget építünk. Olyan helyet hoztunk létre, ahol mindenki elfogadja a másikat. Egyre többen vagyunk, és célunk, hogy a mostaninál is nagyobb tánctermet hozzunk létre, amely minden szakmai feltételnek megfelel. A klubban mindenkit szeretettel fogadunk, aki be szeretne kapcsolódni a közösségbe. A mazsorett mellett foglalkozunk hip-hoppal és modern táncokkal is – hangsúlyozta Kőműves Éva.

Szerbiából, Magyarországról és Bulgáriából is érkeztek versenyzők (Fotó: Molnár Edvárd)
Zentán is virágzik a mazsorettsport. A Tisza-parti városban 2007 óta működik a Flamenco Táncklub, amely az évek során számos eredményt ért el. A klub eredetileg társastáncra épült, de mivel jóval több lány jelentkezett, mint fiú, elindult a mazsorettszakág is. Azóta egyre több fiatal kapcsolódott be a munkába. Jelenleg körülbelül 30-an járnak edzésre Zentán, és nagyjából ugyanennyien a 2018-ban indított csantavéri tagozatra.

A mazsorett igazi közösségi élmény (Fotó: Molnár Edvárd)
Szabó Lívia, a klub egykori versenyzője már edzőként dolgozik, 10 és 14 év közötti gyerekeket tanít.
– A kadett korosztályban kezdtem, majd junior és szenior szinten is versenyeztem. Ma már edzőként tevékenykedem, 2019 óta vezetem az utánpótlást. Először csak be kellett tanítanom pár apró mozdulatot az új lányoknak, aztán szépen nálam maradtak. Így vált ez hivatássá – mondta Szabó Lívia. A klub eddigi eredményei önmagukért beszélnek, Franciaországban, Csehországban, Horvátországban is jártak Európa-bajnokságon.

A zentai Flamenco Táncklub oktatói és néhány táncosa (Fotó: Molnár Edvárd)
– Sokan még mindig csak annyit tudnak: mazsorett az, amikor a lányok dobálják a botot és rázzák a pompont. Mi viszont tudjuk, hogy ez ennél jóval többről szól – közölte Szabó Lívia.
A szabadkai mazsorettbajnokság tehát nemcsak látványos koreográfiákat és csillogó ruhákat hozott magával, hanem bebizonyította a kétkedőknek, hogy a mazsorett valódi sport, amely kemény munkát és szenvedélyt igényel.

Nyitókép: Elegancia, energia és perfekcionizmus – ez a mazsorett (Fotó: Molnár Edvárd)