2024. november 24., vasárnap

Zavartalan a gázellátás

Májusig nem változik a földgáz ára

Szerbiának elegendő földgáz áll rendelkezésére, orosz és azerbajdzsáni forrásokból biztosítják a stabil ellátást; a helyzet mostani megítélése szerint május 1-jéig nem változtatnak a gáz árán. Az ünnepek idején rekordszintű fogyasztást jegyeztek – nyilatkozta a Tanjugnak Dušan Bajatović, a Srbijagas vezérigazgatója.

„Érkezik a gáz Azerbajdzsánból, néha több, néha kevesebb, interkonnektoron, (határkeresztező gázvezetéken) keresztül, amit a jövőben még jobban be kell járatnunk. Az udvarnoki tárolóban 380, a magyarországi bérelt tárolóban pedig 200 millió köbméter földgázunk van, erre és a különféle tárgyalások menetére való tekintettel mondhatom, hogy semmi gond nincs az ellátással, sem az ipari fogyasztók, sem a háztartások esetében. A Srbijagas egyetlen hibája az, hogy az előző két évben nem sikerült rákapcsolni a gázhálózatra mindazokat az embereket és vállalatokat, akik/amelyek ezt kérték” – mondta Bajatović. Az árváltozással kapcsolatban ezúttal is közölte, május 1-jéig nem változik a gáz ára, akkor majd áttekintik a helyzetet, és aszerint döntenek. Most úgy tűnik, akkor sem lesz szükség a drágításra, de ezt nem lehet előre tudni, mint ahogyan az sem állítható, hogy csökken az ár. Szerbia pénzügyei jól állnak, több mint 800 millió köbméter gázt kifizettek. A gázszolgáltató vezetője emlékeztetett arra, hogy a nemzetközi tőzsdék azonnal reagálni fognak, ha változik a nyersolaj ára. Alacsonyabb nehezen lehet, ha pedig ismét valamilyen zavar alakul ki, az állam idejében reagálni fog, mint ahogyan a Srbijagas is szokott. A közvállalat nem veszteséges, az évet 50-60 millió eurós többlettel fogja zárni, sikeres, mint ahogyan most már a Szerbiai Villanygazdaság is. A gázhálózatra való csatlakozással az a gond, hogy nem tudnak kellő mennyiségű gázmérő órát beszerezni Európából, mert csökkent a gázóragyártás, az ellátási láncokban még a koronavírus-járvány óta fönnakadások tapasztalhatók. Most azt remélik, hogy hamarosan itthon is megkezdődik a gázórák gyártása.

Az igazgató kiemelte, a kompresszorállomásokon és a rendszer tárolóiban alkalmazott szoftvermegoldásokat a hazai egyetemi karok segítségével fejlesztették ki. A belgrádi gépészeti, valamint bányászati fakultás és az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Kara nagyszámú szakembert ad a Srbijagasnak, de még többre van szükség, főképpen IT- és bányamérnökökre, annál is inkább, mert 3–5 év múlva sokan nyugdíjba vonulnak a vállalatból. Bajatović jelezte, hamarosan befejezik a belgrád–valjevói gázvezetéket, és megjegyezte, a kisajátítások kérdésében sok helyen meg nem értésbe ütköztek. „Nem lítiumbányászatról van itt szó, hanem a vidék fejlesztése érdekében dolgozunk, és azért, hogy a vezeték egyik ága Bosznia-Hercegovina felé vezethessen. A rendszerre majd valjevói nagyvállalatok is rákapcsolódhatnak, s ezáltal 75 százalékban is csökkenthető a környezetszennyezés” – vetítette előre az igazgató.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)